Astroloji Nasıl Doğdu

 

Astroloji Nedir?

 

Yunancada yıldız anlamı veren astro ve bilgi anlamı veren logos kelimelerinin birleşimidir. Gök cisimlerinin ve astronomik olayların, insan karakteri ve kaderi üzerine olan etkilerini açıklamaya çalışan ve asla bilimsel yöntemlere dayanmayan bir sözde bilimdir astroloji.

 

Önceki dönemlerde astrologlar gök günlüğü adlı olan ve gökyüzü konumunun gün, ay ve yıl olarak gösteren kitap ve ev tabloları kullanarak Yıldız Haritası grafikleri yapılırdı. Astroloji size gelecekte ne gibi olaylar ve etkilere maruz kalabileceğinizi size göstermeye çalışır ve bunun gerçek olup ona güvenebileceğinizi iddia eder.

 

Astroloji Nasıl Ve Nerede Doğdu?

 

Gök olaylarına dayanarak kehanette bulunmak, özellikle yaşanabilecek olası felaketleri öngörmek, bütün medeniyetlerde görebileceğimiz türden iddialardı. Bunun yazılı örnekleri arasında Asur ve Babil uygarlıklarında olanlardan bahsedebiliriz. Ama bizim zamanımızdaki anlamda kabul gören astroloji anlayışı antik yunan medeniyetinden gelmektedir. İskender dönemine kadar, astroloji bir öngörme aracı olarak kabul görmüyordu ve günlük olayları etkilemezdi. Bu anlamda sadece gelecekte yaşanacak olan olaylardan sadece hava durumları etkilenirdi. Bütün bunlar insanın o inanılmaz gökyüzüne olan merakıyla başladı. En başta oluşan temel sorulardan astroloji doğdu. Astrolojinin yazı önceki dönemlerinin ne kadar eskiye dayandığı hiç bir zaman öğrenilemeyecek bir gizem. Yazılı tarihte ilk ortaya çıkışı ise Milattan önce 2500 yılında, gezegenlerin insanın hayatını etkileyen tanrılar olduğuna inanılan Mezopotamya’da olmuştur.

 

Astrolog Kimdir?

 

Astrolog veya müneccim, bir insan doğduğu sırada yıldızların durumuna göre, onun geleceği hakkında öngörüde bulunabileceğini öne sürer.

 

Horoskop adını verdikleri çember üzerine kişinin doğduğu yerin koordinatlarına, doğum anında, gökcisimlerinin konumlarının açılarını hesaplayarak, merkeze kişinin doğum yerini koydukları bu gezegenleri yerleştirirler. Bu çemberi 30 derecelik 12 eşit parçaya bölüp, her bir parçayı ev olarak işaretlerler. Hangi gök cisminin hangi eve daha yakın olduğuna göre kişi hakkında yorumlar yaparlar. Aslında sadece o kişi değil her şeyi aynı mantıkla çözmeye çalışırlar. Daha sonra yaptıkları harita ile doğum sonrasında herhangi bir tarihte hangi gök cisminin nerede olduğuna dair bir ilerletilmiş harita çizerler. Bu gökcisimlerinin kişinin haritasındaki yerleşimine göre kişiyi gelecekte neyin beklediği hakkında tahminde bulunurlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz