Astroloji Nedir?

Hepimizin uzaktan yakından ismini duyduğumuz bir bilim dalıdır. Her ne kadar sadece burç yorumu olarak bilsek te en eski bilim dallarındandır. Astronomi ile çok karıştırılsa da hatta uzun süre beraber anılsa da astrolojinin astronominin daha eski bir geçmişi vardır. Ayrıca astronomi daha çok gezegenlerin, yıldızların oluşumu, büyüklüğü, aralarında ki uzaklık vb. Konulardan bahsetmesiyle astrolojiden ayrılmıştır. Astrolojinin ilgilendiği konulara gelirsek bu gezegenlerin, yıldızların ve nice gök cisimlerinin insanlar üzerinde etkilerini ve kaderini nasıl yönlendirdiğini açıklar. Evrende hiçbir şeyin tesadüfen oluşmadığı gibi doğduğumuz saat, doğduğumuz günün hatta yıl bile tesadüf değildir. Bütün bunlar karakterimize, kaderimize yön verir. Kaderimize yön verir dedik ancak bu bizi şirke götürecek bir durum değildir. Biz biliyoruz ki iki türlü bir kader vardır. Birisi bizim değiştirebildiklerimiz, birisi ise bizim değiştiremediklerimiz Rabbimin elinde olan kaderdir. Değiştirebildiğimiz kadere dua ederek etki ederiz. Astroloji de bize bu dua hakkında yön verir diyebiliriz aslında. Örneğin sınavdan çok düşük aldın dua edeyim yükseleyim değil de, çabalayayım dua edeyim değişsin teslimiyeti gibidir. Ayrıca Astroloji bu yönüyle de haram olmaktan çıkmıştır.

Astrolog Nedir?

Astro kelimesinin kökenine bakarsa Yunanca’da yıldız anlamına gelmektedir. Astrolog demek ise yıldız ile ilgilenen anlamına gelir. Aslında ismi dahi bize ufak bir ipucu vermektedir. Gökteki yıldızları inceleyerek onlar hakkında bize bilgi veren, evrenin bize ne söylemek istediğini dile getiren, yıldız haritalarımızı çıkararak bizi bilgilendiren bilim insanlarıdır. Yıldız haritası, doğum haritası veya horoskop olarak da adlandırdığımız harita bizim doğum saatimizde ki gökyüzünün haline bakarak bizim karakterimizle ilgili bilgi, geleceğimiz ile ilgili bazı tahminler vererek bize hayata karşı bir yön çizmemizi sağlarlar. Ayrıca astrolojinin tek ilgilendiği alan yıldız haritaları değil, burçlardır da. Günlük, haftalık veya genel olarak yorumladıkları burç yorumları ile bize bilgi verirler. Burçları sadece yorumlamakla kalmazlar, burçların genel özellikleri ile ilgilenir ve burçların bulunduğu grupları, bulunduğu renkleri, şanslı sayıları gibi bazı bilgileri de verirler. Astrologlar ile falcıları kesinlikle karıştırmamalıyız. Çünkü astrologlar bilim insanları iken falcılar 6.hissi kuvvetli olan herkes olabilir.

Doğum Haritasını Nelerden Oluşur?

Doğum haritaları genelde 10 gezegen, 12 burç, 12 ev ve gezegenin yaptığı açılardan oluşuyor. Şimdi astronomi ile astrolojinin sıkı bağını çok daha iyi anlıyoruz.

Astroloji’deGezegenlerin Anlamı

Merkür: Mitoloji’debilgi taşıyan bir elçi olan Merkür, doğum haritamızda da benzer özelliğe sahiptir. Nasıl konuştuğumuzu, nasıl düşündüğümüzü, iletişimde nasıl olduğumuzu bildirir. Örneğin Merkür doğum haritanızda olumlu yöndeyse muhtemelen zihninizde bilgiler hızlı şekilde dönüyor ve iletişimde oldukça iyisiniz.

Venüs: Duygularımızdan bize haber veren Venüs, insanlara karşı olan sevgimizi, empati kurma yeteneğimiz gibi özelliklerimiz den haber verir. Ayrıca Venüs’ün sembolü kadın arketipidir.

Mars: Mitoloji’de savaş tanrısının ismi olan Mars, doğum haritamızda da benzer özellikleri taşımaktadır.  İçimizdeki tutkuyu açığa çıkarır. Savaşma gücümüzü bize gösterir. Neyin bizim ilgimizi çektiğini veya neyin bize itici geldiğini söyler. Ayrıca tıpkı Venüs’ün kadın arketipi olduğu gibi Kars’ta erkek arketipidir. Ayrıca Güneş’in bize belirlediği hedeflere nasıl gideceğimizi de Mars söyler.

Jüpiter:Jüpiterbizim ne kadar merhametli olduğumuzu, insanlara karşı hoşgörümüzü bize söyler. Ayrıca Jüpiter hayata karşı ufkumuzu nelerin genişlettiği hakkında da bilgi verir.

Satürn:Satürn Döngüsü’nühepimiz duymuşuzdur. 27-30 yaşları arasında olan bu döngü herkes tarafından kötü bilinir. Peki neden bu nefret etme venkotuluk gelin bunu konuşalım. Satürn bizim otorite sesimizdir. Bizi yapmak istemesekteyapmaya zorlayan kısımdır. Mesela bir ödeviniz var ve yapmak istemiyorsunuz. İçimizden bir ses kalk der bizi o masaya götürür ya gezegenler arasında bu görevi yapanda Satürn’dür. Bu nedenle bir çok kişi tarafından sevilmez.

Uranüs: Uranüs güneşten uzak olması nedeniyle rengi de sıcaklığı da diğer gezegenlerden farklıdır. Bu nedenle bizim farklı olma isteğimizi, aykırılığımızı temsil eder. Uranüs doğum haritanızda bulunan yere göre özgürlüğümüze ne kadar düşkün olduğumuzu ve kişiliğimizde ki bağımsızlığı yansıtır.

Neptün:Maneviyat gezegeni olarak da bilinen Neptün, ilahi gücümüzü temsil eder. Ayrıca hayal aleminde ne kadar dolandığımızı da bildiren Neptün,nerede bu hayaller yüzünden kırıldığımızı da gösterir. Saflığın, sanatsal ilhamın da simgesi olan Neptün sayesinde resim ya da müzik yeteneğimiz gelişir.

Güneş’in anlamı:Güneş doğum haritamızda ki en önemli yıldızdır. Sizin kimliğinizi oluşturan Güneş’tir desek yanılmış olmayız. Kimliğimizi ve hayatta ki amacımızı söyleyen Güneş, anı yönetmesiyle bilinir. Güneş sisteminin tek yıldızı olarak bizlerin hayatını ışık olur. Ayrıca sembolünün ortasındaki nokta yaradılışın başı ve özünü temsil eder.

Ay’ın anlamı:Ay bizim bilinç altımızı, iç güdülerimizi, kendi benliğimizi ve duygularımızı temsil eder. Ayın şekli değiştiği gibi duygularımız da değişir. Ayrıca karakterimizi şekillendiren Ay ve Güneş ikilisine astrologlar “ ışıklar” demektedir.

Astroloji ile Fal Arasındaki Fark

Astroloji bilimini faldan ayıran o kadar çok özellik vardır ki bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Astroloji çok eski zamana dayanan bir bilim dalıdır. Gökyüzünü inceleyerek uzun uğraşlar sonucunda bir tahminde bulunur. Fal ise tamamen şekilleri okuyarak gelecek hakkında kesin hüküm verir.
  • Astroloji somut bir verilere dayanırken; fal tamamen soyut bir takım hislere dayanır.
  • Astroloji bir çok dini inanışta da kabul görüldüğü gibi insanın değiştirebileceği bir de değiştiremeyeceği kaderi olduğunu bilir ve insanın değiştirebileceği kaderi hakkında doğum haritasına veya gezegenlerin yakınlaşıp uzaklaşma durumlarına göre tahminlerde bulunur ve insana yol gösterici olur. Fal ise sabah ki içtiğimiz kahve ile akşam ki kahvenin telvesinden bile değişkenlik gösterir.
  • Astroloji matematik, astronomi, fizik gibi dallardan yardım alırken; fal insanın 6.hissine dayanır.

Kur’an ve Astroloji

Bir çoğumuz Kur’an-ı Kerim’de falın kesinlikle yasaklandığını biliriz. Gaybı yalnızca yüce Rabbimiz’in bileceğini ve O’na şirk koşmanın dinden çıkmak kadar büyük boyutları olduğunu biliriz. Hatta hepimiz fal baktıranın 40 gün ibadeti kabul olmaz sözünü de duymuşuzdur. Fal bu kadar ciddi ve yasaklanmış bir şeydir. Yani fala inanma falsız da kalma sözünü kesinlikle uygulamamalıyız. Ancak Astroloji bu denli yasaklanmış bir şey değildir. Hatta Astroloji yasaklanmamıştır da. Yüce Rabbimiz’in ilk emri olan “oku” ayetine uyarak bu bilim dalıyla ilgilenebiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Gaybı yalnızca Rabbimiz’in bileceğini unutmayalım. Yani günlük burç yorumu yapıp veya günlük burç yorumlarına inanmak günahtır. Ya da doğum haritası çıkarttırıp geleceğimizi onun yazdığına inanmakta oldukça günahtır. Ancak Rabbimiz yıldızlardan, gökyüzünden onların duruşlarından bir çok ayette bize bildirmiştir. Bu bildirmeleri dedikkate alarak Astroloji ile ilgilenebiliriz. Örneğin gezegenlerin duruşuna göre karakter analizi yapabilir, burçların özelliklerini çıkarabiliriz. Bir ayrıntıyı da atlamayalım.

Kur’an-ı Kerim’de “buruc” kelimesi vardır. Takım yıldızlarını mı yoksa burçları mı temsil ettiği tam bilinmese de gökyüzü ile ilgili olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda Astroloji ile ilgilenmek, tıpkı matematik veya tıp bilimiyle ilgilenmek gibi oldukça olağandır. Bize hep öğretilen gibi Astrolojiden kaçmamalıyız. Ayrıca fal, büyü gibi Kur’an-ı Kerim’de kesinlikle yasaklanan şeylerle de karıştırmayalım.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz