Boks Nedir?

 

Boks, iki kişinin hakem gözetiminde yumruklaştığı ve kafalarına vurduklarında yalnızca bir puan topladıkları spor yarışmasıdır. Beline ve boynuna vurmak, sporcuyu 360 derece döndürmek, avuç içerisine (eldivenin beyaz boyalı kısmı hariç) vurmak, gürültü yapmak bir uyarıya neden olur, üç uyarı bir ihtara neden olur.

Amatör boksörler 227 g ağırlığında, profesyonel boksörler 170 ila 283 gram ağırlığındaki eldivenler giyiyorlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort giyer ve amatör boksörler şort ile birlikte atlet de giymektedirler. Amatör ve profesyonel boksörler maçta diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu bir kapak giyerler.

boks - Boks Nedir?

Ring Nedir?

Boks maçları ringde gerçekleşir. Halka, üç veya dört sıra halatla çevrili ve yerden en az 91 cm ve maksimum 122 cm yüksekliğinde kare bir alandır. İplerin aralığı en az 40 cm olmalıdır. Halka nötr mavi kırmızı ve beyaz köşelere sahiptir.

Sporcular ringe ait oldukları köşeden, hakem ve doktora jüri masasının yakınındaki beyaz köşeden gelirler. Halkanın boyutu profesyonel boksta 5-6 m² ve ​​amatör boksta en az 3-6 m²’dir. Boks maçlarında, her iki boksörün de aynı ağırlığa (ağırlık) sahip olması gerekir.

boks spor - Boks Nedir?

Antrenman ve Taktikleri Nelerdir?

Boks diğer spor dalları ile kıyaslandığında zorlayıcı ve çok yorucu bir spordur. Boksörler maça antrenman yaparak hazırlanırlar. Başka bir boksörle antrenmana ilave olarak, gölge boksu, kum torbasına yumruk atarak çalışıp, ip atlamak ve kondisyon için koşmak gibi diğer egzersizleri de antrenmanlarda içermektedir.

Boks duruşu son derece önemlidir. Çünkü bir boksörün saldırı ve savunma gücü ve hızı, dengesine ve daima kullanılabilirliğine bağlıdır. Boksörün pozisyonu rahat olmalıdır. İyi bir duruşta, sağ ayak hafifçe sağa doğru açık olmalı ve sol ayak önde olacak şekilde bir denge oluşturmalıdır. İki ayağın uçları biraz sağa doğru olmalıdır. Böylece, vücudun yalnızca sol tarafı rakibe açık tutulur.

Hafifçe sıkılmış sol yumruk hafifçe öne ve çene düzeyinde olmalıdır. Sağ kol da çene düzeyinde, ancak çenenin yaklaşık 15 cm önünde. Vücudu korumak için her iki kolun dirsekleri içeri doğru çekilmelidir.

Vücudun hafifçe öne doğru eğilmesi, rakibin yumruğuna karşı dengenizi kaybetmeden kaçmayı kolaylaştırır. Doğru hareket, boksun en önemli şartı olan boksun temelini oluşturur. Rakibe atılan yumruk eldivenin içerisine sıkılmalıdır.

boks nedir - Boks Nedir?
Vuruş Teknikleri Nelerdir?

Boks sporunda ilk önceliğiniz rakibin açığını yakalamak olacaktır. Açığı yakaladığınızda aşağıdaki vuruş türünden uygun olanı seçerek hamleyi yapar;

– direkt yumruk
– sağ direkt
– sol direkt
– sağ kroşe
– sol kroşe
– aparkat
– swing
– dış el yumruk
– sağ dış el yumruk
– sol dış el yumruk

Kuralları Nelerdir?

Belden aşağı ve boyun ense kısmına vurulmaz, sporcu kendi etrafında 360 derece dönemez, avuç içi vurmak (eldivenin beyaz boyalı alanı hariç), dirsekle rakibe vurmak, kulağa vurmak, arkadan vurmak bunlar oyun kurallarına göre yasaktır. Oyuncu bu eylemlerden birini yaparsa, bir uyarı alır.

Bu yazımızı sevdiniz mi? Birde Basketbol Nasıl Bulundu yazımızı da okumalısın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz