Canon G2400 Nasıl Kullanılır?

Yazıcılar bilgisayar ortamında grafik veya metinleri kağıda indirgeyen makinelerdir. Yazıcılar, bilgisayara genelde USB kablosu veya RJ45 bağlantı yoluyla bağlanır. Yazıcılar aynı zamanda tercihe göre, doğrudan bellek kartından veya fotoğraf makinesinden de çıktı alabilirler. Yazıların bazıları da faks çekme, tarama ve fotoğraf çekme özelliğine de sahiptir.

 Yazıcı Türleri

Zaman ilerledikçe hızlı bir şekilde teknoloji gelişiyor. Teknolojideki bu hızlı gelişme yaşanırken, yazıcılarında özellikleri veya türevleri gelişiyor. Günümüze kadar farklı farklı özellikleri bulunan yazıcılar üretilmiştir. Aşağıda yazıcıların bazı türleri verilmiştir.

  1. Karakter Yazıcılar

Daktilo makinesine çok benzerler. Ve diğer türlere göre daha eskidir ve ilk üretilen yazıcılardandır. Çalışma prensipleri daktilo ile aynıdır.

  1. Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Baskı iğneleri ile bilgisayardan gelen sinyaller sayesinde, kâğıda nokta vurarak baskı çalışma prensibiyle çalışan yazıcılardır. Sınırlı çözünürlük veya düşük hızları olumsuz özellik olmasına rağmen, bazı yerlerde halen kullanılabilmektedir.

  1. Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Mürekkepli yazıcılar, çalışma anlamında nokta vuruşlu yazıcılara çok benzemektedir. Vurma noktalarının yerini boyar madde alır. Vurma noktaları yüksek hızda çalışır. Bu özellikleri çözünürlük anlamında gayet olumludur. Bu yazıcılar oldukça sessiz çalışırlar. Ve son olarak diğer yazıcılara göre oldukça küçüktürler.

 Yazıcılar Nasıl Kullanılır?

Yazıcıları kullanmak aslında gayet basit işlemlerden oluşur. Bu işlemler sırasıyla şu şekildedir.

Yazıcı kullanımına ilk adım olarak yazıcıyı, bilgisayara USB kablosuyla bağlamak gerekir. Ardından yazıcı sürücülerini bilgisayarınıza önce indirip, ardından yükleme işlemini uygulamak gerekiyor. Bu işlemlerin ardından tarama işlemini gerçekleştirmek için tarayıcıyı açmak gerekiyor. Tarayıcıyı açtıktan sonra, cam tabandaki okları bulup belgeleri oklara göre düzgünce hizalamak gerekiyor. Ardından tarayıcının kapağını kapatınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra şimdi sırada bilgisayarda uygulanacak adımlar var. İlk adım olarak bilgisayarınızdan IJ Scan Utility’i açınız. Ardından açılan ekranda settings simgesine tıklayınız. Açılan arayüzde document scan simgesine tıklayınız. Açılan pencerede data formatın sağ kısmında bulunan kısmı PDF (Multiple Pages) tercih ediniz. Son olarak yaptığınız ayarları save ekranından kaydediniz.

Ayarları kaydettikten sonra, ana ekrana dönünüz. Ana ekranda Document sekmesine tıklayınız. Ardından açılan sekmede Scan kısmına tıklayınız. Ardından son olarak exit tuşuna tıklayınız.

Bu işlemlerin ardından Windows başlat ekranına Fax and Scan yazın ve tıklayınız. Açılan ekranda üst kısımda New Scan sekmesine tıklayınız. Açılan sekmede üstte makinenin markası ve model numarasını kontrol ediniz. Makinenin markasının ve model numarasının Canon G2400 olduğundan emin olunuz. Ardından bir alt kısımdan belge türünü tercih ediniz (örnek: metin). Bir alt kısımdan belgenin rengini tercih ediniz. Örneğin, siyah beyaz veya renkli gibi tercihler yapabilirsiniz. Bir alt kısma inildiğinde, dosya türü tercih edilmelidir.

Tercihinize göre pdf veya jpg tercih edilebilir. Bir alt kısma inildiğinde belgenin parlaklığı, kontrast gibi özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Bu ayarları yaptıktan sonra, ön izleme kısmından belgenin son kontrolünü yapabilirsiniz. Belgenin kenarları kesik veya belgede bir yamukluk varsa, ön izleme kısmından gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. Son olarak Scan sekmesine tıklayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz