Erkek Gömlek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Erkek giyiminin vazgeçilmesi olan gömlekler, kıyafet dolabının en gözde ürünleri arasında yer alır. Farklı renk ve desenlerden oluşan gömlekler, birçok pantolonla birlikte kombin edilebilir. Renk değişkenleri farklı olsa da, beyaz, siyah ve mavi renkler en gözde renkler arasında yer alır.

 

Erkeklerin gömlek tercihi daha çok takım elbise veya ceket içinde kullanmak üzere yoğunlaşsa da, günümüzde spor gömlekler bir hayli revaçtadır. Hem güzel bir kıyafeti tamamlamak, hem de belirli bir statü göstergesi de oluşturan gömlekler, klasik kesimlerin yanında; çizgili, desenli ve daha uçuk renklerden oluşabilmektedir.

Erkek Gomlek Alirken Nelere Dikkat Edilmeli  - Erkek Gömlek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz Şekline Uygun Gömlek Seçimi

 

Kıyafetlerin bütün ayrıntıları düşünülürken elbette gömleklerde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunmaktadır. Bunların başında da fiziksel özelliklere uygun gömlek seçilmesi önemli bir ayrıntıdır. Özellikle yakaların yüz şekliyle uygun olmasına dikkat edilmelidir. Uzun yüz biçimine sahip birinin yuvarlak yaka ucu olan gömlek kullanması, yüzün daha büyük görünmesine neden olabilir. Bunun yerine geniş yaka kullanmak uzun yüz şekli ile daha uyumlu olacaktır. Yuvarlık bir yüz hattına sahip olan erkekler için de geniş yaka yerine sivri ve uzun yakalar tercih edilebilir.

 

Kıyafetlerle Gömlekler Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Klasik gömlekler her zaman kıyafetlerle en iyi şekilde uyum sağlarlar. Fazla iddialı olmasalar da, takım elbise veya spor bir pantolonla rahatlıkla birleştirilebilir. Sade ve düz gömlek çeşitleri takım elbiselerle ve tek ceketlerle birlikte iş yerlerinde ve davetlerde en iyi sonucu verir. Bu tür gömlekler aynı zamanda kravatla da bütünlük içinde yer alırlar. Düğmeli yakası olan gömleklerde de durum aynıdır. Kravatla birlikte ceket ve takım elbise içinde kombin edilebilir.

 

Gömleklerde Renk ve Desen Seçimi

 

Gömleği doğru bir kıyafetle bütünleştirmek için renk, desen ve çizgilerine dikkat etmek gerekir. Kareli bir ceket veya takım elbise içine yine kareli bir gömlek kullanmak yanlış olacaktır. Bunun yerine uygun renkte düz bir gömlek tercih edilmelidir. Beyaz, mavi ve siyah renkler her ne kadar sık tercih edilse de, bu renklerin de kullanımına dikkat etmek gerekir. Uzun ve kalın çizgili bir gömleği kravatla bütünleştirmek yanlış bir seçim olacağı gibi, mavi rengi zıt bir renkle bütünleştirmek de bir o kadar yanlıştır.

Erkek Gomlek Alirken Nelere Dikkat Edilmeli - Erkek Gömlek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gömlekler Beden Ölçüleriyle Uyumlu Olmalıdır

 

Bitki, manzara veya hayvan desenli gömlekler spor kıyafetler için kullanılmalıdır. Bu gömlekler kot pantolon veya şortlarla birlikte güzel bir bütünlük oluşturacaktır. Bununla birlikte alışveriş yaparken renk ve desen seçimlerinde yaş, cinsiyet ve kilolar da göz ardı edilmemelidir. Uzun çizgili bir gömleğin fazla göbekten kırılmasıyla gömlek özelliğini yitirebilir. Aynı şekilde büyük veya dar beden gömlekler de istenilen görünümü vermeyecektir. Bir başkasının üzerinde görülen ve beğenilen her gömlek veya kıyafet herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Gömlek seçimi yapmadan önce her erkek kendi giyim stilini belirlemeli ve dolaptaki gömleklerini gözden geçirmelidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz