Fitness Nedir?

 

Vücudun fit bir görünüm kazanması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için yapılan egzersizler bütünü olarak toplumda en çok yapılan spordur. Kas yapmak amacından ziyade fitness, kalp aktivitesini geliştiren bir hareketler bütünüdür. Günümüz insanın en büyük sorunlarından biri olan strese karşı da etkili olmaktadır. Stresle başa çıkılmasına insanların en büyük yardımcılarından biri de fitness hareketleridir. Bu hareketleri düzenli bir biçimde yapmak sağlık, form ve enerji kazandırmaktadır. Profesyonel olarak bu sporu yapmak için fitness salonu özenle seçilmelidir.


Kronik Hastalıklara Faydaları Nelerdir?

 

Yapılan araştırmalarda fitness hastalıkları azaltan ve önleyen faydaları ile vurgulanmaktadır. Kalp hastalıklarını, akciğer kanserlerini, tip 2 diyabeti azaltmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Nefes almayı öğreten ve düzenleyen hareketler, fitness salonu spor programlarında insan sağlığı bakımından son derece önemli olmaları itibari ile mutlaka yer almaktadır. Zihinsel gelişmeyi ve odaklanmayı destekleyen fitness, periyodik ve aşamalı uygulamalarla vücuda kısa sürede iyi bir duruş kazandırmaktadır. Eklemler, tendonlar ve bağlar hızla daha esnek bir hale gelmektedir.

Fitness nedir - Fitness Nedir?

Cilt Sağlığına Bilinmeyen Faydaları

 

Her yaşa ve vücut yapısına uygun ve yararlı fitness hareketleri ve programları cildin yaşlanmasını da azaltıyor. Genç ve sağlıklı bir cilt yapısının korunmasına destek oluyor. Bu etkili hareketlerin doğru ve belirtilen aralık ve sayılarla yapılması ise vücuttaki kan dolaşımı mükemmel bir hale geliyor. Düzgün bir kan dolaşımı sayesinde hücrelerin yenilenmesi hızlanmaktadır.

 

Fitness ile Kilo Kontrolü ve Sağlıklı Zayıflama

 

Kilo, aşırı olduğu durumlarda önemli hastalıklara, özellikle obeziteye yol açan dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. İdeal vücut ağırlıklarının dışında kiloya sahip olan başka bir deyiş ile kilo fazlası olan insanlarda kilo kontrollerini sağlamak durumundadır. Kilo kaynaklı sağlık problemleri yaşamamak ya da kilo fazlalıklarından kurtulmak isteyenler için de fitness en doğru egzersiz tercihlerinin başında gelmektedir. Kilo vermek isteyenler için fitness salonu, zayıflatan egzersizlerin en doğru şekilde profesyonel eğitmenler eşliğinde yapıldığı spor merkezleri.

Fitness - Fitness Nedir?

Fitness Sporunda Isınma Hareketleri

 

Spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekmektedir. Tüm spor branşlarında olduğu gibi fitness egzersizlerine başlamadan önce ısınma hareketlerinin yapılması gerektiği, spor eğitmenleri tarafından spor yapacak olanlara söylenmektedir. Spor eğitmenleri eşliğinde fitness yapacak olan kişiler ise egzersizlere başlamadan önce eğitmenlerin yaptırdığı ısınma hareketleri sonrasında fitnessa başlamaktadır. Isınma hareketleri sayesinde hareketler yapılırken meydana gelecek kemik ve kas yaralanmalarının, incinmelerinin önüne geçilmektedir.

 

Isınma hareketleri, egzersizlerin daha esnek ve sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle esnetme hareketleri antrenman öncesi adaleleri ısıtmak için yapılmaktadır. Fitness esnasında meydan gelebilecek sakatlanmalar ısınma hareketlerini yapan sporcular arasında az görülmektedir.

 

Fitness Salonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Hem fit hem de dinamik bir vücuda sahip olmak için fitness yapmak isteyenler bu sporu yapabilecekleri spor merkezlerini araştırıyorlar. Bu araştırmada fitness salonu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir takım hususların olduğu unutulmamalıdır. İlk olarak kişi, kendisini içinde rahat hissedeceği, konforlu ve keyifli bir şekilde spor yapabileceği bir fitness salonunun tercihinde bulunmalıdır. Antrenmanlarınızı ve spor programlarınızı daha sağlıklı ve verimli bir şekilde yapabilmek için temiz, ferah, gerekli minder ve spor ekipmanları ile donatılan spor salonlarına öncelik verilmelidir.

 

Salon seçerken fitness salonu sahip olduğu alan ve spor ekipmanları ile birlikte değerlendirilmelidir.

Verimli bir spor keyfi yaşamak için fitness salonunun yeterli ve gerekli spor malzemeleri ile donatılmış olması göz önünde bulundurulmalıdır. Bünyesinde ekipman yeterliliği mevcut olan ve teknolojik bakımdan yenilenen bir spor salonu beklentilerinize cevap verebilecektir.

 

Hangi amaçla olursa olsun gidilecek bir fitness salonunun hijyenik olması gerekir. Temiz olmayan ve ağır bir kokunun hakim olduğu bir spor salonunda hiç kimse spor yapmak istemez. Bu durum, spor salonlarının saygınlığını ve kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Salon sahiplerinin, sağlık ve hijyen konusunda titizlikle hareket etmeleri oldukça önemlidir. Spor salonunun uzun yıllar müşteri memnuniyeti ile sportif faaliyetlerine devam etmesi içinde hijyen ve sağlık koşullarına özen gösterilmesi şarttır. Aksi takdirde kalıcı olamazlar ve müşteri kaybederler.

 

Spor yapılması sonrası dinlenme ve gerekli tüm ihtiyaçlara ilişkin tesislerin de spor merkezi bünyesinde bulunması önemlidir. Bu sebeple spor yapmak için fitness salonunun seçiminde salon bütünü ile incelenmelidir.

 

Profesyonel olarak bu sporu yapanlar dışında öğrenerek uygulamak isteyenler salon seçimlerinde yeni öğrenenler için uzman eğitmenler eşliğinde verilen spor dersleri olup olmadığı hususunu da sormalıdır. Seçilen fitness salonunda çeşitli grup çalışmalarının yapılıp yapılmadığı da öğrenilmelidir. Grup aktiviteleri ile yapılan sporlar, spor programına daha çok bağlanmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca toplu halde yapılan egzersiz hareketleri daha keyifle zamanın geçmesini sağlamaktadır.

 

Fitness Salonlarında Fiyatlar

 

Fiyat aralıkları, fitness salonu kapsamında verilen hizmetlerin niteliği ve çeşitlerine göre farklılıklar arz etmektedir. Fiyatlardaki değişkenlikler, bu hizmetlerin özel olarak farklı standartlarda fitness salonları tarafından sunulmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fiyat aralıkları genel olarak satın alınan paketlere ve fitness merkezleri tarafından spor severlere sunulan kampanyalara göre değişkenlik göstermektedir. Spor salonları arasındaki rekabette hem salonların kalite standartların yükselmesine hem de fiyatlara olumlu yönde yansımaktadır.

 

Fiyat Seçeneklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Fitness salonlarına ilişkin bir seçim yapmadan önce iyi bir araştırma yapılması gereklidir. Bu araştırmanın kapsamında alınacak hizmetin fiyatlandırılması konusu da yer almalıdır. Fiyatlara ilişkin kaliteli ve güvenilir spor merkezlerinin fiyatları arasında bir karşılaştırma yapılabilir. Karşılaştırma neticesinde satın alınmak istenen spor hizmetine en uygun olan spor salonları tercih edilmelidir. Bu uygunluk durumunda fiyatların bütçenize uygun olması da dikkate alınması gereken bir noktadır. Bütçeye uygun ve istenilen spor hizmetinin alınabileceği fitness salonu seçimine özen gösterilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz