Futbolda Çalım Ne Demek?

Günümüzde birçok insanın merakla takip ettiği ve bir o kadarda uğraştığı meşgalelerin başında futbol vardır. Dünya üzerinde çokça konuşulan, ilgi duyulan futbol, bir meslek olarak da görülebilmektedir.

Futbol Nedir?

Futbol iki farklı takım arasında, elleri ve kolları kullanmadan oynanan takım oyunudur. Her bir takımın birer tane kaleci adı verilen oyuncuları, kendilerine ayrılmış bölge içerisinde topa elle dokunabilir. Futbol, küre şeklinde yuvarlak topla oynanmaktadır. Amaç rakip takımın kalesine topu sokmaktır. Bunu gerçekleştiren taraf, rakibinden bir farkla öne geçmiş olur.

Futbolda çalım - Futbolda Çalım Ne Demek?

Kimler Futbolcu Olabilir?

Profesyonel futbolculuk şuan dünyada en çok kazandıran meslekler arasında gösterilmektedir.  Fakat bunun yanı sıra amatör olarak spor amaçlı futbolculuk yapanlar için bu bir meslek değildir. Sağlık raporlarında futbol oynamaya herhangi bir engel bulunmayan kişilerin, futbol oynamasında hiçbir sakınca yoktur. Futbolda profesyonellik 15-40 arasında değişmekte ve istisna gösterebilmektedir.

Futbol - Futbolda Çalım Ne Demek?

Futbolda Çalım Ne Demek?

Futbolda amaç topun rakip kaleye girmesidir. Bunun için takımlar gerçekleştirdikleri hücum organizasyonlarında çeşitli yollar deneyerek bunu başarmak isterler. Bu yollardan biriside çalım adı verilen adam eksilterek rakipten topu kurtarmaktır. Çalım atmak oyunculardan birisinin, rakip takım oyuncularından bir ya da birkaçını topla beraber geçerek topu rakip kaleye yakınlaştırmasıdır.

alım ne demek - Futbolda Çalım Ne Demek?

Futbolda Çalım Hareketlerinin İsimleri :

* Sağ Sol Hareketi: Bilek hareketi olarak da adlandıran bu hareket oldukça zor ve beceri gerektiren, aynı ayağın hem dışı hem de içiyle topa hızlıca yön verme hareketidir.
* Üstten Geçirme Çalımı: Yerden hızlıca gelen topa ayak dışıyla nazik bir dokunuş yapıp, sırtınızdaki rakibin bel hizasından topu geçirdikten sonra rakibin hareket kabiliyetini kısıtlayarak, onu saf dışı bırakmak için kullanılan harekettir.
* Sekiz Çizme: Daha çok birebirde etkili olan bir çalım şeklidir. Ters ayak topun üstünden döndürülüp, rakibin savunduğu yöne doğru gider ve hızlıca diğer ayakla top rakibin savunma yönünün tersine doğru hareket ettirilerek rakip savunma oyuncusundan kurtulmuş olur.
* Bacak Arası Geçişi: Topun yerden sert geldiği durumlarda hem topu yumuşatarak daha düzgün bir pozisyon almak hem de sırt kısmındaki rakip baskısından kurtulmak için kullanılan harekettir. Yerden gelen topu, herhangi bir ayak içi denen kısımla iki bacak arasından arkaya doğru bırakılması hareketidir. Hangi ayağın iç kısmıyla top arkaya doğru bırakılırsa, top bırakılan ayağın ters ters tarafına doğru yönelir. Bu hareket aynı zamanda takım arkadaşına pas verilmek için de kullanılan bir yöntemdir.
* Etrafından Dönme: Genelde 2 veya 3 rakibin arasından topu çıkarmak için kullanılan bir harekettir.

alım - Futbolda Çalım Ne Demek?

Önce topun üstüne basarak hareket halinde olan topu durdurup, sonra vücudu 180 derece döndürerek rakiple top arasına geçilir. Daha sonra arkada kalan ayağın tabanı ile top gidilecek yöne doğru çekilir. Vücudu döndürülecek yön önemlidir çünkü top o yöne doğru hareket edecektir ve o bölgede rakip oyuncu olmaması gerekmektedir zira top rakip savunma oyuncusuna geçebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz