Google Hakkında En İlginç 10 Bilgi

Google, artık bir arama motorundan çok daha fazlası. Yenilikçi fikirleri ve yaratıcı tasarımlarıyla her gün farkını bir kez daha ortaya koyuyor. Ayrıca bu yüzden gelecekte karşımıza neyle çıkacağını tahmin etmek oldukça zor. İsterseniz gelin biraz Google’ı inceleyelim. Bu makalemizde sizlere Google hakkında ilginç bilgilerden bahsedeceğiz.

 

1- Uzaya Yolculuk

Google Earth’ü bilmeyen yoktur. Onun sayesinde dünyanın diğer ucuna bir tıklama yaparak gidebilirsiniz. Şimdi Google bunu bir adım daha öteye taşıyor ve Google Moon ve Google Mars sayesinde artık hem Ay hem de Mars üzerinde dolaşabilirsiniz. Mars yüzeyine kıyasla Ay yüzeyinin çok daha detaylı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta haritada bazı özel noktalar mevcut. O noktalara tıklayarak çok daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

 

2- Birbirinden Garip Dil Seçenekleri

Google ana sayfası kimi zaman Doodle’larıyla her ülkeye farklı tasarlanabiliyor. Ayrıca bu sayfanın toplam 80 adet dil seçeneği mevcut. Bunların içerisinde ünlü star Trek filmlerindeki uzaylıların kullandığı Klingon dili, kodlarla yazılmış Hacker dili, Korsan İngilizcesi ve Looney Tunes çizgi filmindeki Elmer’in konuştuğu bozuk İngilizce gibi ilginç dil seçenekleri de mevcut. Yani Google dil seçenekleriyle resmen bir kapalı çarşı esnafı gibi her ırktan canlıyla birlikte konuşarak anlaşabilirsiniz.

 

3- Google Çalışanı Kanguru

Google Earth kameraları her sokağı çekiyor. Özel arabalarını veya bisikletlerini siz de görmüş olabilirsiniz. Ancak Avusturalya’da dağları ve çölleri de haritaların eklemek isteyen Google oldukça ilginç bir çözüm bulmuştur. Bazı kameraları vahşi doğada dolaşan kanguruların kafalarına takmışlar. Bu sayede insanların gitmesinin zor ve tehlikeli olduğu bölgelerin oldukça detaylı görüntüleri toplanabilmiştir. Yani Avusturalya’nın vahşi arazilerini, sokak görünümü sayesinde sanki orada geziyormuşsunuz gibi gezebilirsiniz. Burdan kangurulara teşekkür ediyoruz!

 

4- Tam Sayfa Reklam

Google reklamları günümüzde artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Hatta hakkımızda o kadar fazla bilgi topluyor ki neyin atamasını yaparsak yapalım ertesi gün sayfa kenarlarında o şeylerle alakalı reklamlar görüyoruz. Ancak Google ana sayfasında asla reklam göremezsiniz. Google, bu sayfaya bir reklam verme fiyatını 10 milyon dolar olarak belirlemiştir. “İllaha birisi satın alır ya” diyorsanız merak etmeyin, Google aynı zamanda ana sayfasının satılık olmadığını da belirtmiştir.

 

5- Googol

Google adının nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Aslında bu isim, Google kelimesinin hayali telaffuzunun bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Googol, matematikteki en büyük sayılardan birisine verilmiş bir isimdir. Bu sayı 1 rakamının yanına tam 100 adet sıfır yazarak elde edilir. Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin bu yerimi projelerine isim olarak kullanmak istemişler. Fakat bir tartışma sırasında telaffuz yanlışlığından ötürü ortaya Google kelimesi çıkmıştır. Ve de bu kelimeyi oldukça beğenmelerinden dolayı da projenin ismini o günden beri bu şekilde kullanmışlardır.

 

6- Yeni Nesil Çim Biçme Makinesi

Google’ın ana merkezi Amerika’nın California eyaletinde bulunmaktadır. Binanın bulunduğu arazi ise çimenler ve yeşilliklerle kaplıdır. Bu alandaki çimenlerin biçilmesi oldukça uzun zaman aldığı ve çık biçme makineleri çok fazla ses çıkardıkları için Google buna söyle bir çözüm bulmuştur; 200 adet keçi satın alır. Keçiler arazide serbest bir şekilde dolaşır ve çimenlerde otlanırlar. Bu şekilde de çim biçme makinesi yerine bahçıvan olarak keçiler kullanılmıştır.

 

7- Yahoo Ağlıyor

Google 1997 yılında satışa çıkarılmış ve fiyatı da sadece 1 milyon dolar olarak belirlenmişti. Google’dan çok daha eski bir arama motoru olan Yahoo ise o zamanlar Google’ı satın alabilecek güce sahipti. Fakat iyi bir yatırım amacı olarak görmedikleri için bundan vazgeçmişlerdir. Google ise 2017 yılından bu yana dünyanın en değerli markalarından birisi olarak görülmektedir. Değeri ise 109,5 milyar dolardan daha fazladır. Google’ı satın alma fırsatını kaçıran Yahoo’bun değeri ise sadece 4,8 milyon dolardır.

 

8- İlk Tweet

Google ilk tweetini 2009 yılının 25 Şubat’ında atmıştır, tweet ise şöyledir; I’m 011001 10 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 0000100. Kodlama diline aşina olanlar bunun ikili kod sisteminde yazılmış olduğunu bilirler. Sıfır ve birlerden oluşan bu cümlenin karşılığı ise “I’m feeling lucky” yani “Kendimi şanslı hissediyorum” demektir. Yani aslında bu Google’ın ana sayfasında bulunan “Kendimi şanslı hissediyorum” butonuna göndermedir.

 

9- Her Şeyi Gören Göz

Google sizce ne kadar büyük bir şirkettir? Google’ın tam 1 milyondan fazla serveri vardır. Ancak bu kadar büyük bir sayı bile dünyanın sadece %2’sine denk düşmektedir. Google’da yaklaşık günlük 1 milyar arama yapılıyor ve Google’ın tüm bu aramaları kontrol ettiğini biliyoruz. Örneğin Phyton veya Java gibi programlama dilleriyle alakalı spesifik aramalar gerçekleştirirseniz Google’ın dikkatini çekebilirsiniz. Ve de sizi ise almak isterse size bir link gönderebilir.

 

10- Bunu Mu Demek İstediniz?

Google, ana sayfasının yazım hatalı URL adreslerine dahi sahiptir. Yani adres çubuğunuza eğer gooogle.com veya gogle.com yazsanız bile sizi orijinal sayfasına yönlendirir. Bu şekilde de sizi kendisine bağlı tutmaktadır. Bu hareketiyle birlikte ayrıca bazı dolandırıcılıkların da önüne geçmektedir. Oldukça zekice!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz