Her Kadının Dikkat Etmesi Gereken 7 Hijyen Kuralı

Günümüzde her kadın mutlaka kendi hijyenine dikkat ediyor ve gerekli önlemleri mutlaka alıyordur lakin özellikle ergenliğe yeni girmiş olan genç kızlar ve genç kadınlarımız için bilinmesi gereken hijyen kuralını paylaşmak istedik. Son zamanlarda artan kadın hastalıklılarını elinizden geldiğince engelleyebileceğinizi unutmayın.

1.      Dar kıyafetler

Günlük hayatta sıklıkla tercih edilen dar kıyafetleri çoğu güzel kadın vücut hatlarını göstermesi ve özgüven sağlamasından dolayı sıklıkla tercih ediyor ama dar taytların, streç pantolonların doktorlar tarafından haftada bir en fazla iki defa giyilmesini önerildiğini biliyor muydunuz?  Herkesin rahatlık sebebi ile sıklıkla giydiği taylar aslında kullanıcıların genital bölge nem dengesini bozarak sağlıklı olması gereken kuruluğu sağlayamamasından dolayı, enfeksiyon ve mantarlara ve buna bağlı kötü kokulara, kıl dönmesi ve batık durumlarına da sebebiyet veriyor. Çok dar kıyafetleri kullanmaktan olabildiğince kaçınmak önemli.

2.      Vücut kokusu

Her kadının kendine has bir vücut kokusu vardır. Vücut kokularının ise yenilen yiyeceklerle doğru orantılı olduğu bilinen bir gerçektir ve bu sebepten güzel kokmak istiyorsanız tatlı hoş kokulu meyveleri yemek gerçekten işinize yarayacaktır. Öreğin ananas vücut kokusuna büyük etken sağlayan bir meyvedir. Kötü vücut kokusunu en aza indirmek için olabildiğinde deodorant özellikle sağlık açısından rolon kullanmanız çok önemlidir. Yine kötü kokulara sebebiyet verebilen vücut kıllarından kurtulmanız da çok yardımcı olacaktır. Vücut tipinize göre tercih ettiğiniz istenmeyen tüylerinizi alma yöntemleri arasında kısa süreli jilet kullanımı gibi uygulamaları kullanıyorsanız da iltihaplanma, tahriş ve kızarıklık yaşamanız muhtemeldir. Eğer ağda yapamıyorsanız uzmanlar makas kullanarak tüyleri kısaltmanın da bu süreçlerde kullanılabileceğini bildiriyor. Özellikle jilet kullanımından kaynaklı oluşan kıl dönmeleri ve İltihaplanma hem sağlık hem de vücut hijyeniniz için sıkıntılı bir durumdur. Olabildiğince önüne geçebilmek için dikkatli olmak yararlı olacaktır. Her önlemi alıyor ama vücut kokunuzun yine de güzel olmadığını düşünüyorsanız lavanta yağını duş sırasında veya sonrasında kullanabilirsiniz.

3.      Genital bölge kuruluğu

Genital bölge bir kadının vücudunda bulunan ph dengesi en kendine özgü bölgesidir. Temizleme sağlanması için piyasada bulunan genital bölge temizleme ürünlerinden kullanmayı tercih edebilirsiniz ama doktorlar genital bölgeniz için sudan başka herhangi bir ürün kullanmanızı önermiyorlar. Hatta sabun bile! Tercih edilen sabunlar bile bir süre sonra sorunlar yaşamanıza ve akıntı oluşmasına, buna bağlı aşırı nemlenmeden doğan mantar gibi rahatsızlıklar yaşamanıza sebebiyet verebilir. İç çamaşırı tercihi de genital bölge hijyeni için oldukça önemlidir. Mutlaka pamuklu ürünler tercih etmeli ve çin malı olan ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Son zamanlarda sıklıkla artan sağlık sorunlarından rahim ağzı kanserinin etkenlerinden biri de kimyasal ürünlere maruz kalmış ve bilinçsizce kullanılan iç çamaşırları. Her gün iç çamaşırınızı değiştirmeniz sizin için en güzeli olsa da günlük ped kullanımlarından bu süre bir gün daha fazla olabilir. Pamuklu ürünleri mevcut yapılarından dolayı sevmiyorsanız en azından ağ bölgesi pamuklu olan dantel ürünleri de tercih edebilirsiniz. Sentetik ürünlerden üretilmiş ürünleri tercih etmemeye çalışın ve evet zor olabilir ama annelerimizin sıklıkla yaptığı ve size iç çamaşır ütülenir mi yahu? dedirten duruma gelirsek, mutlaka sağlığınızı korumak istiyorsanız bir on dakikanızı ayırarak iç çamaşırlarınızı ütüleyin.

4.      Kokulu Ped, Tuvalet kağıdı vb. ürünler

Araştırmalar sonrası uzmanlar olabildiğince kokulu ürünlerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyor. Alerjiye sebebiyet veren bu ürünler de yine genital bölge sağlık sorunlarına deneyler sonucu yol açtığı kanıtlanmış bir gerçek. Kokulu pedler anlık olarak size kendinizi daha temiz hissettirebilir ama sağlığınız için zararlı olabilir. Alerjik bir yapınız varsa eczanelerde satılan organik ped içeriklerine göz atmak isteyebilirsiniz.

5.      Probiyotik kullanımı

Bağırsak ve genital bölge florasında herhangi bir bozulma olmaması için eğer sağlıklı beslenmiyorsanız probiyotik kullanarak birçok kadın hastalığı ve enfeksiyondan kendinizi koruyabilirsiniz. Örneğin vajinal flora bozukluğu bağışıklık sistemi düşmesinden, fazla sabun kullanımından , çeşitli antibiyotik gibi ilaç kullanımlarında vs. bozulabilir ve bundan kaynaklı çeşitli enfeksiyon hastalıkları yaşanabilir . Probiyotik aslıda yararlı bakterilerdir ve ek tıbbi ürünlerle ya da doğal yoldan vücuda alınabilir. Doktorunuza danışabilir ve en çok tercih edilen probiyotik ürünlerinden kefiri hayatınıza dahil edebilirsiniz.

6.      Ortak kullanılan tuvaletler

Çoğu kadın halka açık ya da belirli bir alan içerisinde ortak kullanılan tuvaletleri kullanmamak için çok fazla direnebiliyor. Kesinlikle çok risk olsa özellikle çok fazla idrar tutma ağır sonuçlara yol açabiliyor. Hijyen sağlanmamış tuvaletleri kullanmada cinsel yolla bulaşan birtakım rahatsızlıkları kapmaktan bile korkulabiliyor. Çok fazla idrar tutma en yaygın rastlanan idrar yolu enfeksiyonuna ve uzun süreli bir alışkanlık olması sonucu bu durumun kronikleşmesine sebebiyet verebiliyor. Kronik sistit bir kadın için gerçekten çok tehlikeli bir rahatsızlıktır ve hayatınızı küçük bir cehenneme inanın çevirebilir. Bu sebepten umumi kullanılan tuvaletlere girmeden önce ellerinizi yıkayın, kullanımdan önce sifona basın, klozet kapak örtüsü kullanın olabildiğince peçete sermeyin .İmkân varsa her zaman alaturka tuvaletleri tercih edin ama yoksa olabildiğince tamamen klozete oturmayın ve suyun sıçraması için bir parça tuvalet kâğıdı kullananın. İşiniz bittikten sonra detaylıca ellerinizi yıkamayı da unutmayın.

7.      İç çamaşırsız uyku

Uzmanların uyarısı uyurken kesinlikle iç çamaşırı kullanmamanız yönünde. Uyurken iç çamaşırınızı çıkarma fikri kulağınıza pek hoş gelmeyebilir ama Michigan Eyalet Üniversitesinden Nancy Herta’nın  iç çamaşırı uyuma ile ilgili yaptığı açıklama ise şöyle:  “Uyurken, ter ve havasızlık yüzünden vajinanız nemleniyor. İç çamaşırınız da bu nemi hapsediyor ve tüm kötü bakterileri üretmeye başlıyor. Halbuki vajinanın havadar olması oranın temiz ve kuru kalmasını sağlar.” Sağlıklı bir süreç için bol pamuklu pijamalar ve iç çamaşırsız bir uyku uzmanlara göre çok önemli! Çok rahatsız hissederseniz erkekler için üretilen pamuklu , bol boxerları da tercih edebilirsiniz(!)

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz