Japon ve Çin Mutfağı

Japon ve Çin mutfağı ne kadar benzer bir yemek kültürüne sahipmiş gibi görünse de aslında birbirinden farklıdır. Yemeğe konulan malzemeler, pişirme aşamaları, soslar ve daha birçok yöntemlerle bu iki mutfağı birbirinden ayırmak mümkündür.

Japon Mutfağı Tarihi

Japonya adadan oluşmaktadır ve bu da yemeklerine yansımıştır. Mutfaklarında deniz ve deniz ürünlerine oldukça fazla yer verirler.Yağ ve baharat kullanımına mutfaklarında çok yer vermeyen Japonlar, besinlerin değerini koruyabilmek için yemekleri çok fazla pişirmezler. Çin mutfağından etkilenen Japon mutfağında en çok tüketilen ürün pirinçtir.

Japon Mutfağı Yemekleri

Japon mutfağında adını lezzetiyle duyuran birçok yemek seçeneği bulunur. Japon mutfağında en çok tercih edilen yemekler şunlardır:

 • Sushi: Japon mutfağının en meşhur yemeği olarak bilinen sushi, sushi sirkesi, deniz ürünleri, yosun ve pilav ile birlikte hazırlanır.
 • Ramen: Ramen yemeği aslen Çin kökenlidir. Japonya mutfağına girdikten sonra ün kazanan ramen yemeği, eriştesi buğday unu ile yapılan eriştesi, etli çorbası ve diğer malzemelerle birlikte yapılarak yumurta ile servis edilir.
 • Udon:Udon sıcak ve soğuk yenilebilen bir Japon yemeğidir. Kalın erişte ile yapılır ve sebze ile servis edilir.
 • Takoyaki:Ahtapot köftesi olarak isimlendirilen Takoyaki genellikle ara öğün olarak tüketilmektedir. İçerisinde küçük küçük ahtapot parçaları bulunur. Kızartılan hamur, top haline getirilerek içerisinetempura, taze soğan ve zencefil turşusu konulur. Dışı çıtır içi ise yumuşaktır.
 • Yakisoba:Yakisoba kızartılarak yapılan bir makarna yemeğidir. Izgara üzerinde buğday eriştesi, et, soğan ve lahana kızartılır veözel sosları eklenir.
 • Yakitori: Izgara tavuk olarak adlandırılmaktadır. Mangalda yapılan tavuk çöp şişlerve üzeri için hazırlanan özel sosları ile pişirilir. Tavuğun tüm parçaları pişirilir.
 • İkayaki: Izgara mürekkep balığıüzerine soya sosu dökülür ve yanında limon ile servis edilir.
Red dim sum 945592 scaled - Japon ve Çin Mutfağı
Red dim sum on a wooden plate on a white background.

Çin Mutfağı Tarihi

Çin mutfağı 1000 yıldan fazla bir geçmişe dayanan zengin ve en eski mutfak kültürüne sahiptir. Çin mutfağının temel gıdaları pirinç, buğday ve eriştedir. Çin mutfağında süt ürünleri yaygın olarak kullanılmaz. Çin mutfağının zengin olmasının en büyük sebebi kesme ve pişirme yöntemlerinin farklılık göstermesidir.

Çin Mutfağı

Çin mutfağının en çok tercih edilen yemekleri şunlardır:

 • Noodles: Noodle, Çin mutfağının en meşhur yemeklerinden bir tanesidir.
 • Potstickers: bu yemek içinde domuz eti, zencefil, lahana ve shiittake mantarı barındırır ve çok hafif olmasından dolayı sıklıkla tercih edilir.
 • Chow main: Chow main, Çin mutfağının meşhur yemekleri arasında yerini alır. Noodle ve ton balığı ile hazırlanır.
 • MapoTofu: MapoTofu oldukça popüler bir Çin yemeğidir. Bol baharatlı sos, tofu ve dana kıyma ile birlikte pişirilir.
 • Sparareribs: Bu yemek içerisinde hem tatlı hem de ekşi bir tat bulunduruyor. Kızarmış et, şeker, ketçap, sirke ve soya sosu ile yapılan bir ev yapımı yemektir.

 

Çin ve Japon kültürleri genel itibari ile birbirlerine yakın yemek türleriyle bilinmektedir. Genel itibari ile pişmemiş çiğ et ve balık türlerinin yanında bol baharatlı yemek çeşitleri de bölge halkının sevdiği türler arasında yer almaktadır. Ülkemiz topraklarında fazla sevilmeyen fakat birçok önemli takipçisi olan bu mutfağın yemekleri kendine özgü ve çok çeşitlidir. Bu nedenle dünya üzerinde sayılı yemek programları listesinde yer almaktadırlar. Bunun dışında ülkemizde de birçok bölgede, bu mutfağa yönelik hizmet vermeye devam eden kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar yalnızca Çin ve Japon yemekleri pişirmektedir. Bu mutfağa özgü yemekleri sevenler için eşsiz fırsatlardır.

 

Türk Mutfağında Farklı Lezzetler

Türk mutfağı, genel itibari ile ilgi çekici yemekleri ve farklı tarifleriyle son derece önemlidir. Başta baklavalar olmak üzere, Türk Mutfağında yer alan dolma ve sarma, dünya mutfaklarında ilgi görmektedir. Bir diğer önemli yemek türü ise dönerdir. Döner ülkemizden Avrupa’ya açılmış olan önemli bir türdür. Türk Mutfağı, Orta Asya kültürüne yakın yemek çeşitleriyle bezenmiş durumdadır. Bununla birlikte Anadolu mutfağı içerisinde her yöreye ait farklı tatlar ve lezzetler bulunmaktadır. Bu nedenle insanların sıklıkla yemek yemek için farklı şehirleri ziyaret ettikleri bir ortam meydana gelmiştir. Ülkemizde farklı şehirlerdeki bu durum, genel itibari ile yemek kültürünün oluşmasında etkili noktalardan bir tanesidir.

 

Ülkemizde yemek kültürü doğudan batıya değişkenlik göstermektedir. Bu neticede farklı yemek kültürlerine sahip yöreler ve bölgeler Türk Mutfağının oluşmasında etkilidir. Ülkemizde her bir bölgenin kendine has mutfak yapısı bulunur. Bu durum tıpkı Japonya ve Çin’de geçerlidir. Netice olarak Türk ve Çin Japonya mutfağı yapısı birbirilerine benzer. Geçmiş dönemlerde Çin ile yapılan sıkı ilişkiler, birçok farklı konuda olduğu gibi, yemek ve ticari alanda da Çin’in Türklerden etkilenmesini sağlamıştır. Uzun yollar süren ikili ilişkiler neticesinde birçok farklı içerikte alışverişler sürdürülmüştür. Bu alanda yemek kültürleri de birbirilerine aktarılmış durumdadır. Çin mutfağı bu koşulda Türk yemek ve kültürünün izlerini tarih boyunca bünyesinde taşımaktadır.

 

Deniz Canlılarının Çin Mutfağında Yeri

Çin mutfağında genel itibari ile sıklıkla deniz canlıları tercih edilir. Çiğ balıklar başta olmak üzer ahtapot ve yengeç kızartmaları, Çin mutfağının vazgeçilmez yemekleridir. Günümüzde bu tür mutfaklara olan ilgi büyüktür. Genel itibari ile yemek yalıları soslu ve baharatlıdır. Kendilerine has tatlarla hazırlanan baharatlar, yemeklere ekstra lezzet katmaktadır. Genel itibari ile Çin Mutfağı, başlı başına büyük bir ayrıcalıktır. Yakitöriyapılışı bakımından tıpkı ızgara tavuğu andırmaktadır. Bunun gibi birçok daha Türk Yemek kültürü ile eşleşmiş türde içeriği bulmak mümkündür. Genel itibari ile yemek türlerinin tüketim süreçleri de önemlidir. Çiğ balık ve kızartılmış ahtapot, hızlı tüketilmelidir. Bekletilmeleri lezzetlerini kaybetmelerine sebebiyet verir.

 

Bir diğer önemli kültür Japon Mutfağıdır. Japonlar genel itibari ile en çok yaygınlaşmış yemek türlerinden birisi suşhi’dir. Suşhi, çiğ balıktır. Çubukla yenmesi gereken bu besin çeşidi, çeşitli baharatlarla birlikte çok daha iyi ve tatlı hâle getirilmiştir. Türk mutfağında karşılığı olmayan bu besin türü, dünya kamuoyunda da fazlaca konuşulmuştur. Özellikle lezzetini beğenen kişiler tarafından sürekli olarak tüketilen bu yemek, oldukça hızlı hazırlanabilir. Kılçıkları ayrılabilen balıklarından hazırlanan Suşhi, kolayca tüketilebilir. Günümüzde Japon mutfağı hizmetleri sunan birçok önemli alan vardır. Buralarda Suşhi yemeğine ulaşmak oldukça kolaydır. Genel itibari ile farklı lezzetlerle donatılmış olan Japon Mutfağı, birçok önemli lezzet takipçisinin radarındadır.

Türk Mutfağına Özgü Yemekler

Türk Mutfağı, genel anlamlarıyla çeşitli birçok içeriğe ev sahipliği yapar. Yaprak sarmaldan, baklavaya, dolmadan kuru fasulyeye birçok farklı türle, çeşitli yemek olanakları sunulmaktadır. Türk mutfağı içerisinde önemli faktörlerden bir tanesi hem et hem de diğer türlerle yapılabilen yemeklerin bulunmasıdır. Konya yöresine özgü etki ekmek, Adana’da kebap, Gaziantep’te baklava ve Kahramanmaraş’ta dondurmasıyla, dünya mutfakları arasında en gelişmiş özellikleri içerisinde barındırılmaktadır. Çin ve Japon mutfaklarında ki çeşitliliğinin yanı sıra, farklı ve özel koşullarda hazırlanmış olan bu tür yemekler, çok daha fazla ilgi görmektedir. Genel itibari ile yemek hazırlanırken kullanılan malzemelerin farklı olması da bunlarda etkendir. Dünya üzerinde birçok farklı bölgeden yakın takipçisi bulunan Türk Yemekleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz