Kına Nasıl Hazırlanır & Yapılır?

 

Türk geleneklerinden biri olan kına, hazırlama ve yapma işlemi özenle yapılması gereken bir işlemdir. Çeşitli organizasyonlar için kına hazırlanmaktadır. Kınanın hazırlanma işleminde kıvamının tutturulması oldukça önemlidir. Kına hazırlama işleminde mutlaka ölçü kullanılmalıdır. Kına nasıl hazırlanır sorusu için ilk olarak kişi sayısına göre kına alınır.

 

Yaklaşık 250 gram kınanın içerisine 150 gram sıvı yağ eklenerek kıvam alana kadar karıştırılır. Kına nasıl yapılır sorusu için bu miktarlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Kına nasıl hazırlanır sorusunda bu iki malzemenin karıştırılarak macun kıvamına getirilmesi doğru bir yanıt olacaktır. Macun kıvamına gelen kına 1 gece bekletilir. Daha sonra kullanıma hazır hale gelir.

Kına nasıl hazırlanır 1 - Kına Nasıl Hazırlanır & Yapılır?

Dövme Yapmak İçin Kına Nasıl Hazırlanır?

 

Günümüzde oldukça popüler olan kına dövmesinde kına nasıl hazırlanır ve kına nasıl yapılır soruları merak edilmektedir. Kına nasıl hazırlanır sorusu için dövmede kullanılan kına çeşidi hint kınası olarak bilinmektedir. Hint kınasını hazırlamak için bir kabın içerisine kına ve su alınarak karıştırılır. Bir gece bekletilen bu karışım kullanıma hazır hale gelir. Hint kınası ile dövme kına nasıl yapılır sorusu için özel ince paketlerin içerisine konulan karışım, dövme istenilen yere farklı desenler çizilerek yapılmaktadır. Kına bir süre yüzeyde bekletildikten sonra yıkanır.

 

Saç İçin Kına Nasıl Hazırlanır?

 

Saçlara uygulanan kına işleminin saç derisine ve tellerine oldukça büyük etkisi bulunmaktadır. Saç için kına nasıl hazırlanır ve kına nasıl yapılır soruları için ilk olarak saç miktarına göre ölçülendirme yapılır. Saçlara dipten uca uygulama yapmak isteyen kişiler için bir kabın içerisine yaklaşık 8-10 kaşık kına tozu koyulur. Besleyici yapısının artması için 2 yemek kaşığı türk kahvesi eklenir. 1,5 / 2 su bardağı su eklenerek kıvam alana kadar karıştırılır.

 

Saça kına nasıl yapılır sorusu için ilk olarak saçlar taranır. Daha sonra bölümlere ayrılarak sırayla macun kıvamı almış kına saça uygulanır. Bu uygulama sonrasında kınanın saça iyi bir şekilde nüfuz etmesi için saç poşet ile kapatılarak 2 saat bekletilir. Kuruyan kına daha sonra temiz bir şekilde yıkanarak saçtan akıtılır. Saça kına nasıl yapılır sorusu da sırasıyla yapılan bu işlemler ile yanıtlanmaktadır.

 

Kına Uygulaması Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Kına yapmak isteyen kişiler hazırlama süresinde kınanın metal ürünler ile temas etmemesine özen göstermelidir. Kına karıştırma işlemi için tahta kaşık en doğru seçim olacaktır. Kınanın yapısının bozulmaması için mutlaka tahta kaşık ile karıştırılması gerekmektedir. Aynı zamanda kınanın ciltte kalma süresi de eksik ya da fazla olmamalıdır. Ciltte az bekletilen kına çok fazla renk vermeyerek istenilen sonucun alınmamasına neden olur. Aynı zamanda kına uygulaması sonucunda kınanın farklı yerlere bulaşmaması için de gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Kınanan Saça Faydaları Nelerdir?

 

Saçları kökten uca besleyen kına aynı zamanda saç derisi için de oldukça faydalıdır. Saç derisinde oluşan egzama ve kepeklenmeleri önleyen kına, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saç kırıklarının azalmasını ve saçın yapısının güçlenmesini sağlayan kına, saça ihtiyaç duyduğu nemi de kazandırmaktadır. Özellikle cansız ve kuru saç yapısına sahip olan kişilerin düzenli olarak saçına kına yapmaları önerilmektedir. Saçın parlaklığını geri getiren kına aynı zamanda güçlenmesi için de adım oluşturur.

 

Kınanın Genel Faydaları Nelerdir?

 

Migren ağrısı çeken kişiler için ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Cilt ve saçlar için çeşitli faydaları bulunan kına, aynı zamanda saçta bitlenmeyi de önlemektedir. Ciltte oluşan yaralara karşı tedavi oluşturur. Saç uzamasını hızlandırır. Tırnaklara uygulanarak tırnakların kırılmasını önler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz