Instagram, markanızın harika görünmesi için gerekenlere sahiptir. Ancak platform tüm işi sizin için yapmıyor. Markanızı doğru ve profesyonel bir şekilde tasvir eden mükemmel Instagram gönderisini oluşturmak, özellikle yayınlarınızın kullanıcıların akışlarının en üstünde görünmesini istiyorsanız, beceri ve bilgi gerektirir.

Markanız için mükemmel Instagram gönderisini oluşturmaya yönelik önemli ipuçlarına girmeden önce, platformun algoritmasının nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmalısınız.

Instagram’ın Algoritması

Instagram’ın en son algoritması, her bir kullanıcı için ne kadar alakalı ve anlamlı olduğuna bağlı olarak içeriğe öncelik verir. İçerik ne kadar alakalı ve anlamlı olursa, feed’de o kadar üstte görünür. Algoritma, etkileşimi kullanarak alaka düzeyini ölçer. Örneğin, arkadaşınız Sasha’nın gönderilerini sık sık beğenir veya bunlara yorum yaparsanız, Sasha’nın gönderdiği her şey yayınınızda daha üstte görünecektir. Benzer şekilde, spor giyim videolarına sık sık tıklarsanız, Instagram bu tür içeriği feed’inizde daha yükseğe çıkaracaktır.

 

Instagram’ın algoritmasının içeriğe öncelik vermek için kullandığı dört belirli faktör vardır:

 

  1. Gönderilere katılım sayısı (beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar)
  2. Instagram kullanıcısı ile ilişki
  3. Gönderme zamanı
  4. Profil aramaları

 

Instagram gönderilerinizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken dört faktör bunlar.

Gönderinizi Nasıl Oluşturursunuz?

Artık Instagram’ın algoritmasının içeriğe nasıl öncelik verdiğine dair iyi bir fikriniz olduğuna göre, kullanıcıların akışlarında daha yüksek görünecek mükemmel gönderiyi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Gönderinizi oluştururken yapmanız gerekenler:

 

  • Alakalı ve görsel olarak çekici yüksek kaliteli fotoğraflar veya videolar ekleyin
  • Alakalı ve benzersiz hashtag’ler kullanın
  • Tatlı ve basit tutun
  • Hedef kitleniz çevrimiçi olduğunda yayınlayın
  • Markanızı insanlaştırın

 

Yüksek Kaliteli Fotoğraflar veya Videolar Ekleyin

“Bunu bir amatör yaptı” diye haykıran pikselli medyayı veya medyayı kimse sevmez. Gönderinize dahil etmeyi seçtiğiniz fotoğraf veya videolarınızın net ve profesyonel görünmesini sağlamak için zaman ayırın. Kullanıcıların yüksek kaliteli içerikle etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir, bu da yayınınızın yayınların en üstüne çıkmasına yardımcı olur.

Örneğin, Coca-Cola fotoğraflarında veya videolarında yeşil ve turuncu renkleri  kullanmak istemez. Coke’u düşündüğünüzde, kırmızı ve beyaz düşünürsünüz, değil mi?  Bu nedenle markanızın renk şemasıyla tutarlı kalın.

Medyanız da markanızla alakalı olmalıdır. Kola örneğine dönersek, marka neden uyuyan bir çiftin rastgele bir fotoğrafını yayınlasın? Tabii ki, fotoğrafta çiftin başlarının üzerinde bir şişe Kola bulunan rüya baloncukları da yer almıyorsa, bu durumda o zaman alakalı olacaktır.

Alakalı ve Benzersiz Hashtagler Kullanın

Ne kadar çok kullanıcı markanıza özgü hashtagler arar ve gönderilerinize tıklarsa, Instagram o kadar yüksek seviyedeki içeriğinize öncelik verir.

Gönderinize hashtag eklerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Birincisi, basit ama benzersiz olmalılar. Aynı hashtag’e sahip diğer binlerce gönderinin ortasında kaybolmayacağından emin olmak istersiniz.

İkincisi, hashtag’lerin markanız ve mesajınızla alakalı olmasını istersiniz. Dolayısıyla, yayınınız okula dönüş alışverişiyle ilgiliyse, #ItsBackToBackpacks veya #UltimateSchoolGiveaway gibi hashtag’ler alakalı olurken #Kittens veya #Chocolate olmaz. Ayrıca, Oreo’nun #OreoHorrorStories hashtag’inde yaptığı gibi, markanızı veya işletme adınızı en az bir hashtag’e eklemenize yardımcı olur.

Son olarak, gönderinize birden fazla hashtag eklemelisiniz, ancak çok fazla olmamalısınız. Çok fazla etiket, gönderinizin spam gibi görünmesine neden olabilir ve bu da yayınlardaki yerinize zarar verir. Gönderinizin alacağı etkileşim miktarını azalttığından bahsetmiyorum bile. Ancak, yayınınıza yaklaşık dört ila altı hashtag eklemek istiyorsunuz, çünkü bu, arama sonuçlarındaki görünümünüzü artırmaya yardımcı olacaktır.

Tatlı ve Basit Tutun

Mesajınız ne kadar karmaşıksa, kullanıcıların onu alması o kadar zor olacaktır. Ve kullanıcılar için elde etmek ne kadar zor olursa, daha düşük Instagram onu ​​beslemelere itecektir. Gönderinize çok fazla bilgi eklemeyin. Örneğin, belirli bir satışı tanıtmaya çalışıyorsanız, orada çalışanlarınız veya marka misyonunuz hakkında da bilgi vermeye çalışmayın. Hem medyanızda hem de altyazıda yalnızca satışa odaklanın.

Başlığınızı uzun bir paragrafın boyutu yapmamaya çalışın. Kullanıcılar, markaların gönderilerindeki altyazıları okumak için genellikle çok fazla zaman harcamak istemezler, tabii ki başlıkta ayrıntılı olarak tanımladığınız olağanüstü bir fayda sağlamazsanız, bu durumda onların dikkatini çekmeniz gerekir. seçtiğiniz medyayı kullanarak ona. Ancak mesajınızı açık ve karmaşık olmadığından emin olun. Daha kısa cümleler en iyisidir.

 

Kitleniz Çevrimiçi Olduğunda Yayınlayın

Bunu yapmak için izleyicilerinizi gerçekten tanımanız gerekecek. Örneğin, hedef kitleniz günlük işlerde çalışan ve bir aileyi desteklemek zorunda olan yetişkin erkeklerse, tipik bir iş günü bittikten sonra (17:00) ve akşam yemeği ve aile zamanından sonra yayınlamak istersiniz, bu sizi bir süre sonra getirir. akşam. Hedef kitleniz esas olarak Z Kuşağı ise, yayınınızı görme olasılıklarının en yüksek olduğu zaman, okulun oturumda olup olmamasına bağlı olacaktır.

Gönderdiğiniz günün saati önemlidir, çünkü yeni içerik her zaman kullanıcıların beslemelerine sıkışmaktadır. Hedef kitlenizin çevrimiçi olmadığı bir zamanda gönderi paylaşırsanız, yeni içeriğin yayınınızı beslemelerde daha aşağı itme ve yayınınızın görülme olasılığını azaltma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, hedef kitlenizi araştırın ve yayınlarınızı çevrimiçi olacakları zamanlar için planlayın.

 

Markanızı İnsanlaştırın

Kullanıcılar genellikle markaların tanıtım içeriğine bakmak amacıyla Instagram’a göz atmazlar. Anlamlı içerik görmek isterler. Gönderinizi oluştururken, sadece bir satış yapmak yerine markanızı insanileştirmenin yollarını düşünün. Örneğin Coca-Cola, “Bugün bir Kola al!” Yerine “Size Kola borcu olan bir arkadaşınızı etiketleyin” gibi bir şey söyleyerek markasını insanileştirebilir. İlki, kullanıcıların sosyal medya platformuyla etkileşime girme olasılığının daha yüksek olduğu sosyal bir oynaklığa sahiptir . Kullanıcılar ikincisiyle karşılaşırsa, bunun aksine, kaydırmaya devam etme olasılıkları daha yüksektir.

Markanızı insanlaştırmanın bir yolu, çalışanların fotoğraflarını veya videolarını paylaşmak veya bir etkinliğe hazırlık yapmaktır. Örneğin, Kara Cuma satışına hazırlanan bir giyim perakendeciyseniz, oyun öncesi tezahürat yapan mağaza çalışanlarının videosuyla bir gönderi paylaşın. Kullanıcılar markanızın arkasında insanlar olduğunu görecekler ve bu da sizi daha ilginç kılacaktır. Markanız, paralarını almaya çalışan otomatik bir reklamdan ziyade, onlara daha çok bir Instagram arkadaşı gibi hissedecek.

Sonuç

Kendinden emin, ilham veren, hazırlıklı. Markanız için mükemmel Instagram gönderisini yapmaya hazırlanırken şimdi böyle hissetmelisiniz. Instagram birçok fırsat sunuyor ve sizin için çalışmaya hazır. Tek yapmanız gereken platforma bir numara olduğunuzu kanıtlamak!

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz