Oscar Ödül Töreni Önümüzdeki Yıl Ertelendi

 

 

Ödül törenleri, bizlere yapılan işin kalitesini göstermek adına önemli bir konuma sahip. Günümüzde, çok çeşitli alanlarda farklı ödül törenleri düzenlenmektedir. En başarılı yapıtlar, kendi alanlarındaki en prestijli ödülü almak için kıyasıya yarışa girerler. Bu durum; sanatın, sporun ve bilimin çok daha kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi için büyük destek sağlamaktadır. Farklı alanlarda ve dallarda kazanan bir kişi veya bir ekip olmaktadır. Bu kazanan ise ortaya koyduğu işin kalitesini kanıtlamıştır.

 

Ödül törenleri zaman zaman farklı sebeplerden dolayı ertelenebilmektedir. Bu durum çok uzun zamandan beri tutarlı olarak gerçekleştirilen köklü ödül törenleri için de geçerlidir. Ancak bu ödül törenlerinin ertelenmesi, toplumu derinden etkileyen önemli olayların varlığından dolayı gerçekleşmektedir. Büyük zorluklarla geçirdiğimiz 2020, Oscar ödül törenini 2021 yılı için ertelenmesini başarmıştır.

 

 

Oscar Neden Ertelendi

 

2020 yılı depremler, meteor düşüşü, ırkçı davranışlar ve pandemi süreci gibi birbirinden zorlayıcı olaylarla geldi. Oscar’ın ertelenmesine sebep olan şey ise Coronavirüs salgını. Bu salgının en başta yayıldığı ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Oscar töreninin Los Angeles’ta gerçekleştirilmesi, film endüstrisinde yer alan değerli insanları ve töreni takip etmek isteyenleri ciddi bir risk altına alıyor. 2020 Oscar ödül töreni Şubat ayında, yani Coronavirüs ABD’de henüz gündemde değilken gerçekleştirildi. Ancak kısa süre sonra pandemi süreci ABD için de başladı ve uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. 2021 için normal zamanda gerçekleştirilecek bir Oscar töreninin sağlık açısından yeterince güvenilir bir ortam sağlayamayacağı düşünülmüş olmalı ki, 2021 Oscar töreninin ertelenme kararı alındı.

 

 

2021 Oscar Tarihi

 

Oscar’ın ertelenme kararının alınması doğal olarak beraberinde çeşitli soruları da getirdi. Yeni Oscar tarihi ne olacak? Aday olma süreci de uzayacak mı? Adaylıklar ne zaman açıklanacak gibi. 2021 Oscar ödül töreni 25 Nisan 2021’de gerçekleştirilecek. Bu tarihe göre uygunluk kriterleri ve adaylıkların açıklanacağı tarihler yeniden belirlenmiş durumda. Önümüzdeki yıl daha geniş bir dönem içerisinde yapılmış filmlerin yarıştığı bir Oscar izlememiz mümkün olacak.

 

 

Adaylık Tarihleri

 

The Academy’nin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, 28 Şubat 2021’e kadar yayınlanan filmler adaylık gösterebilecek. Gerekli koşullara uyan adaylıklar belirlenecek. Bunun sonucunda resmi adaylar 15 Mart 2021’de açıklanacak. 30 Nisan 2021 tarihinde müze açılışı gerçekleşecek ve 25 Nisan 2021’de ödüller verilecek.

 

 

Daha Önce Ertelenen Oscar’lar

 

Oscar töreni tarih boyunca üç kez ertelenmişti. Bu olayların tamamı toplumu derinden etkileyen olaylar. İlk erteleme 1938 Oscar’ı için gerçekleşmişti. Bu tarihte Los Angeles’ta meydana gelen sel, törenin gerçekleştirilmesi için gerekli koşulların sağlanamamasına sebep olmuştu. Bir diğer erteleme ise 1968 yılında, Dr. Martin Luther King’in suikastinden dolayı gerçekleşti. Bu suikastin etkisinin günümüzde devam ettiğini söyleyebiliriz. Üçüncü erteleme ise 1981 yılında gerçekleşmişti. Başkan Ronald Reagan’a yönelik gerçekleşen suikast girişimi, Oscar’ın da ertelenmesine sebep olmuştu.

 

Oscar daha önce üç kez ertelenmiş olsa da, adaylık süresi sadece bir kez uzatıldı. Bu durum da Mart 1934 Oscar’ı için gerçekleşti. Adaylıklar 17 aylık bir süre içinde alınarak 1 Ağustos 1932’den 31 Aralık 1933’e kadar uzatıldı. Yani önümüzdeki yıl için gerçekleştirilecek daha uzun adaylık süresi, Oscar tarihinde ikinc kez gerçekleşecek bir olay olacak.

 

 

Adaylık Süresinin Genişlemesinin Seyirci İçin Avantajı

 

Oscar için adaylıklar, genelde bir yıllık süre içinde gerçekleştirilmektedir. Yani belirlenen bu bir yıllık süre içerisinde yayınlanmış olan filmler adaylıklarını koyabilmektedir. Her yıl belli sayılarda filmler ortaya çıkmaktadır. Ancak bu sürenin uzaması, ortaya daha fazla film çıkmasını sağlamaktadır. Yani önümüzdeki yıl için çok daha fazla sayıda filmin yarışacağını ve kıyasıya bir mücadele izleyeceğimizi düşünebiliriz. Bu durum seyir keyfini ciddi anlamda arttıracaktır.

 

Coronavirus salgınının film endüstrisini etkileyeceğini ve çok daha az sayıda filmin ortaya çıkacağını düşünebilirsiniz. Bu aslında haklı bir düşüncedir. Ancak bir film yapılırken farklı aşamalardan geçilmektedir. Mevcut pandemi dönemi insanların toplu şekilde bir araya gelmesini engellese de, farklı film aşamalarında insanların bir araya gelmesi gerekmemektedir. Yani özellikle kurgu gibi aşamalarda pandemi sürecine rağmen çalışmaya devam edilebilmektedir. Pandemi süreci tabiiki de film yapımını kötü yönde etkilemiştir. Ancak gerekli önlemler alınarak ve kurgu gibi salgın riskinin bulunmadığı aşamalar gerçekleştirilerek film çalışmaları bir şekilde devam etmektedir. Uzatılan adaylık süreci içerisinde geçmiş yıllara kıyasla daha fazla sayıda filmin çıkması mümkündür.

 

 

2020, tüm hızıyla devam etmektedir. Görünmektedir ki 2020 içerisinde gerçekleşen olayların etkileri 2021 yılı içerisinde de devam edecektir. Bunun ilk sinyalleri Oscar töreninin tarihi ile birlikte alınmıştır. İnsanlığın içerisinden geçtiği zorlu süreçler her zaman daha fazla mücadele etmesine yol açmış ve yaratıcılığı körüklemiştir. İçerisinden geçtiğimiz bu dönem de farklı ve daha kaliteli işlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı, bizleri beklenenin çok daha dışında günler beklemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz