Saç Örgü Modelleri

 

Saç örgü seçenekleri oldukça fazladır. Günlük hayatta kullanılan örgüler, özel gün ve davetler için yapılan çeşitli örgü modelleri bulunmaktadır. Bu saç örgü modelleri için kişinin giyeceği kıyafete ya da saçının uzunluğuna göre karar verilmektedir. Yeni nesil saç örgüleri özellikle kır düğünlerinin vazgeçilmez örgü modellerini yansıtmaktadır. Saç örgüsü nasıl yapılır sorusu için pek çok model yer almaktadır.

 

Klasik Balık Sırtı Örgü Modeli

 

Saç örgü modelleri arasında en bilinen ve yaygın şekilde kullanılan örgü balıksırtı modelidir. Balıksırtı saç örgüsü nasıl yapılır sorusu için ile olarak saç üç bölüme ayrılmaktadır. Her seferinden ayrılan bölümden saç alınarak diğer iki saçın etrafından dolandırılır. Birbirlerinin içlerinden geçen bu parçalar sürekli olarak bulundukları yerden saç eklemesi yapmaktadır. Klasik balıksırtı saç örgüsünde genellikle uzun saç tercih edilmektedir.

 

Mısır Örgüsü

 

Son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan saç modellerinden biri mısır örgüsüdür. Mısır saç örgüsü nasıl yapılır sorusu ise bu modeli denemek isteyen kişilerin akıllarına takılan sorulardan biridir. Saç örgü modelleri arasında mısır örgüsü diğer örgü çeşitlerinden farklı olarak iki parçaya ayrılmaktadır. Eşit bir şekilde ayrılan bu iki parça her atışta karşı tarafa geçmektedir.

 

Karşı tarafa geçen saç parçası kendi tarafından karşısında bulunan saça parça aktarmaktadır. Bu örgüyü yaparken dikkat edilmesi gerekilen en önemli konu ise saçın sıkılarak örülmesidir. Çapraz bir şekilde devam eden bu örgü parça alımlarında sıkılarak modelin net bir şekilde belli olmasını sağlar. Bu örgü balıksırtı ve atkuyruğu şeklinde yapılmaktadır.

 

Şerit Saç Örgü Modeli

 

Düğünlerde sıkça kullanılan saç örgü modelleri arasında şerit saç örgüsü bulunmaktadır. Oldukça merak edilen bu şerit saç örgüsü nasıl yapılır sorusu ile araştırılmaktadır. Bu örgü modelinde saç üç bölüme ayrılır. Ortada kalan bölüm sıkı bir şekilde toplanır. Orta kısımda toplanan saç topuz şeklini alır. Sağ ve sol tarafta bulunan saçlar da kendi içlerinde iki parçaya ayrılır.

 

Ayrılan tutamın önde kalan kısmı ince bir şekilde ve arkada kalan kısımlar da düz olarak örülür. Ardından kendi içlerinden geçerek topuzun etrafında dolandırılır. Bu işlemi yaparken örgülerin şerit şeklinde birbirinin etrafından geçirilmesi gerekmektedir. Düz örülen saç örgülerinde bu model rahatlıkla verilir.

 

Dağınık Topuk Saç Örgüsü Modeli

 

Saç örgüsü ile dağınık topuz yapmak isteyen kişiler oldukça modern bir saça sahip olmaktadır. Özel günlerde sıkça tercih edilen bu modeli yapmak da oldukça basittir. Bu model için ilk olarak saç düzgün bir şekilde atkuyruğu yapılır. Atkuyruğunun hafif dalgalı olması bu modeli daha iyi gösterecektir. Ardından topuz üç farklı bölüme ayrılarak ince ve kalın olarak örülür.

 

Örülen bu parçaların araları açılarak dağınık bir saç örgüsü elde edilir. Daha sonra atkuyruğunun etrafında topuz şekli verilir. Birbirlerinin etrafından dolanan saçlar son olarak açılarak daha dağınık bir şekil alır. Bu saçı sıkı bir şekilde yaparak düzgün bir örgü topuzu da elde edebilirsiniz.

 

Çiçek Örgüsü İle Topuz Modeli

 

Çiçek örgü topuz modeli, gençlerin en çok beğendiği örgü modellerindendir. Saçın arka kısmına yapılan topuza verilen çiçek modeli ile oldukça güzel bir saç modeli elde edilmektedir. Bu model için saçlar ilk olarak düzleştirilir. Ardından saçın arka kısmına atkuyruğu yapılır.

 

Saç birkaç bölüme ayrılarak ince ve orta kalınlıkta örülür. Ortada kalan saç örgüsü başta olmak üzere dolandırılarak diğer örgüler topuzun etrafından geçirilir. Dış tarafta kalan saç örgüleri en son topuzun etrafından dolandırılarak çiçek örgüsü tamamlanır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz