Shaiya Oyunu Temel Bilgileri ve Özellikleri

Son günlerde oldukça popüler olan Shaiya oyununa başlamadan önce birkaç temel bilgi öğrenmekte fayda var. Şimdi bu yazımızda oyuna girmeden önce bir fikir sahibi olmanız amacıyla temel bilgiler vereceğiz.

Oyuna ilk girdiğinizde 2 tane server vardır. Bunlardan herhangi birini seçiniz, daha sonra 2 tane ırk var. Bir tanesi ışık, diğeri karanlık(dark). Bu ırklardan bir tanesini de seçtikten sonra karakterimizi oluşturabiliriz. Oyun genel olarak savunma üstüne kuruludur yani bir muhafız açsanız son seviyeye gelseniz tüm eşyalarınızda savunma olsa sizi kimse yatıramaz.

Shaiya - Shaiya Oyunu Temel Bilgileri ve Özellikleri

Şimdi classlardan bahsetmek istiyorum. Işık tarafında da 2 ırk var. Bunlardan ilki insanlar diğeri elfler.

Bu 2 grup oyun içinde birbirine zarar veremez. Şimdi cengaverler ile başlayalım. Cengaverler tamamen atak üstüne kuruludur, savunmaları çok azdır ve seri ölürler fakat çok seride darbe vururlar.

Full savunmalı bir adama hiçbir şeyde yapamayabilirsiniz. Muhafızlar oyunda en zor kasacağınız classlardan biridir fakat 70. Seviyeye geldiğinizde gerçekten sağlam item dizerseniz yenilmez bile olabilirsiniz. Rahipler can basar, bedava kasılabilirsiniz. Normalde adamlara 1-2m verseniz size 1 seviye atlatır ama rahip can bastığı için oyuncular bedava kasıyorlar rahipleri.

Şimdi elflerin classlarından bahsedeceğim. Korucular herhangi bir hayvana dönüşerek düşmanlarından saklanabilirler fakat çok etkili olduğunu zannetmiyorum. Ayrıca her seviye atladığınızda +1 beceri puanı alıyorlar. Okçular tahmin ettiğiniz gibi ok fırlatıyorlar. Kasılma olarak okçuları kolayca kasabilirsiniz.

oyun - Shaiya Oyunu Temel Bilgileri ve Özellikleri

Düellolarda bir zehir attıktan sonra kaçabilir ve düelloyu kazanabilirsiniz. Büyücüler savunma olarak çok iyi değildir fakat kasılma olarak çok etkilidir. Ayrıca darklar ve ışıkların savaş yapabildiği haritalarda alan büyülerini kullanarak çok az bile olsa dark kesenlere yardımcı olabilirler. Fakat tek başına kolay kolay dark kesemezler.

Darklar vail ve nordein olarak 2 ırka ayrılıyor.

Bunların classlarındandan bahsedelim. İlk önce vaillerin classlarından bahsedeyim. Suikastçılar aynı elf korucular gibi herhangi bir canavara dönüşebilirler ve böylece düşmanlarından saklanabilirler, sıyrılma yetenekleri vardır böylece fazla kritik yemezsiniz. Ayrıca her seviye aldığında +1 beceri puanı verir.

Paganlar aynı büyücü gibidirler, tamamen büyü üstüne kuruludur ve tek başlarına çok etkili değildirler. Darklar ve Işıkların ortak savaştığı haritada ışık kesenlere alan büyüleri ile yardımcı olabilirler.

Kahinler aynı rahipler gibi can basarlar. Ayrıca kendi grubundaki kişileri güçlü bir canavara ve düşmanlarını domuz gibi güçsüz canavarlara dönüştürebilirler. Şimdi nordeinlerin classlarından bahsedelim. Savaşçı aynı cengaverler gibidir. Sadece atak üzerine kuruludurlar, daha çabuk ölürler fakat fazla darbe vururlar.

Karşınızdakinin tüm eşyalarında savunma efsunu varsahiçbir şey yapamayabilirsiniz. Nöbetçiler muhafızlar gibi savunma üzerine kuruludurlar ve yüksek seviyelere gelinince yenilmez olabileceğiniz bir classdır.Avcılar okçular gibi uzaktan vururlar, zehirli ok ile düellolarda düşmanını kaçarak öldürebilirler. Böylece tüm classları inceledik.

Shaiya Oyunu Temel Bilgileri ve Özellikleri - Shaiya Oyunu Temel Bilgileri ve Özellikleri

Karakter açma ekranında kolay, orta, zor ve aşırıyı görmüşsünüzdür. Siz direkt zoru seçin. Zoru seçince hiçbir şey değişmiyor sadece seviye atladığınızda aldığınız statü puanı artıyor, bu da sizin düellolarda daha güçlü olmanızı sağlıyor.

Şunu da belirteyim kolayı seçerseniz de karşınıza zoru seçmiş biri çıkar, yani kolayı seçiyim kolaylarla savaşırım gibi bir düşünce yoktur. Aşırıyı açmak için ilk önce 40. Seviyede bir karaktere ihtiyacınız var, daha sonra aşırı açabilirsiniz veya 70. Seviyeye gelince zor seviyedekiler karakterlerini aşırıya çevirebilirler.

Kendilerini çevirince ekstradan gelecek statü puanları hesaplarına eklenir. Aşırı olmadan önce düşünmeniz gerekir çünkü aşırının şöyle kötü bir özelliği vardır. Eğer aşırıyken ölürseniz oyuna para yatırmadan karakterinizi canlandıramazsınız. Oyunda 13 adet silah vardır, bunların saldırı hızları vs. değişiktir.

Şimdi kasılacağınız moblar hakkında kısa bir bilgi vereceğim.

Herhangi bir mobun ismi size beyaz veya gri görünüyorsa siz ondan exp alamazsınız fakat açık mavi, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve pembe renkte ise exp alabilirisiniz. Hele birde karşınızdaki kişinin rengi pembe ise gelecek exp sayısı bir hayli fazladır.

Lapis basma kısmı uzun olacağı için geçiyorum bunun hakkında detaylı bilgiyi oyunun internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Şimdi Nimet’den bahsedeceğim. Nimet oyuna girdiğinizde sağ altta gördüğünüz şeydir.

Eğer bu nimet çok fazla artarsa nimet patlar ve gerçekten nimeti patlatan taraf için güzel bonuslar kazanırsınız. Örnek olarak bir yere oturunca daha hızlı hp ve mp artışı olur. Silahlara güçlendirme işlemlerinde vs. başarı oranını artırır. Son olarak PvP rütbelerinden bahsedersek; karşı ırktan kestiğiniz kişi sayısına göre verilen bir rütbedir ve isminizin sağında bulunur. İlk olarak arka planda mavi T harfi vardır.

Bunların gelişimi hakkında bilgiyi yine oyunun internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu macera dolu oyunu denemek için Shaiya resmi web sitesinden kayıt yaparak ve oyunu indirerek oyuna giriş yapabilirsiniz. Bol eğlenceler dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz