Sınav Stresiyle Aile Nasıl Başa Çıkmalı?

Bu stres dönemini tecrübe etmiş birisi olarak diyebilirim ki; gerçekten gençler açısından doğru düşünebilmenin önüne geçebilen bir dönem. Kendinizle her yüzleşmenizde sürekli bahsi geçen tek şey sınav.

Eğlenmeye çalışırken dahi insanın aklından ‘ulan takılıyoruz ama sınava da şu kadar kaldı’ diye lanet bir cümle geçip her şeyi zehir edebiliyor ve bu dönemdeki öğrencinin hayatındaki bir yılı yok sayabilirsiniz. Bunun olmasını istemiyoruz.

Sınav Stresiyle Aile Nasıl Başa Çıkmalı 1 - Sınav Stresiyle Aile Nasıl Başa Çıkmalı?

Bu durumun önüne geçebilmek tabi ki imkansız değil. Ancak eğer geç kalınmış bir durumsa zorluk çekebileceğinizden emin olabilirsiniz.

İlk olarak şundan bahsetmem gerekir ki sınav stresinin önüne geçilmek istenen çocuğun bu stres eğitimi erken başlamalı. Liseye geçen genç bir arkadaşımıza öncelikle aşılamamız gereken bir duygu vardır.

Öğrenmenin verdiği keyif duygusu. Öğrencinin bu duyguyu edinebilmesi için ise okulda öğrenilenleri hayatı boyunca hiçbir zaman kullanmayacağını düşünmemesi gerekir. Bu fikre kapılmaması içinse öğrenilenleri uygulaması gerekeceği pozisyonlar oluşturulmalıdır. Bunu anladıktan ve uyguladıktan sonra öğrencinin öğrenmekten keyif almaması çok düşük bir ihtimal.

Sınav Stresiyle Aile Nasıl Başa Çıkmalıdır - Sınav Stresiyle Aile Nasıl Başa Çıkmalı?

Bu duyguyu aşıladıktan sonra önünde bir sınav olduğunu ama endişelenmemesi gerektiğini söylemeniz gerekiyor. Ancak bunu sürekli söylerseniz de çocuk bunalır ve bu sefer stresi bir kenara atıp sınava nefret besleyebilir.

Bunun olmaması için dozunda söylemelisiniz. -Tabi bunları yaparken unutmamanız gereken bir şey var. O sizin çocuğunuz projeniz değil. Kendi seçtiği yolda yürümesine izin vermelisiniz. Aksi takdirde bu okuduklarınızın işe yaramasını beklemeyin.

Son olarak da öğrencinin sınavı kazanmasının şart olmadığını önce siz bileceksiniz sonra da öğrenciye bunu anlatacaksınız. Bunu yapmalısınız ki ne öğrenci üzerinde baskı hissetsin ne de ilk denemesi başarısız olursa dünyası başına yıkılsın.

Bu şekilde sınava yaklaşan bir dokuzuncu sınıf öğrencisinin sınavı stres etmesi göreceksiniz ki kendisi açısından da çok anlamsız olacak.

Ancak, geldik tehlikeli kısma. Sınava son senenin yazında hazırlanmaya başlamış bir öğrenci için neler yapılmalı? Zaten bu genç sınav yaklaşmaya devam ettikçe daha da stresli olmaya başlayacak. Her geçen gün kaygısı artmaya başlayacak.

O süreçte öğrencinin aklından geçen iki düşünce var. ‘Kazanamazsam evdekiler çok kızar.’ Bu birincisi ve ikincisi de ailenin çocuktan beklentisini karşılayamama korkusu. Bu ikinci korku, genç için birinciden daha yıkıcı bir korku ve daha baskılayıcı bir durum.

Bu durumu çocuğa yaşatmamak için çocuktan bir beklentinizin olmaması gerekiyor. Beklentinin olmaması demek çocuğu salakmış gibi düşünün demek değil dikkatinizi çekerim. Beklentinizin olmaması demek çocuğa bir şeyler dikte etmemek demek. Yalnızca destek olun.

sınav - Sınav Stresiyle Aile Nasıl Başa Çıkmalı?

Bu tip öğrenciler sınav stresinden çok aileyi mahcup etme kaygısı taşıyor olurlar. Bu tarz bir kaygıyı taşımalarının anlamsız olduğunu hissettirin ve unutmayın ne ebeveynler ne gençler, sınav tek kurtuluş yolu değildir. Sınav sadece, hayali olan gençlerin önündeki minik bir basamaktır.

Anne ve babalar, çocuğunuzun en güzel yıllarından bir senenin sınav düşünerek mahvolmasına izin vermeyin. Gençler, sizlerse bu ülkenin geleceğisiniz bunu bilerek, korkmadan, dimdik ve emin adımlarla yolunuzda ilerlemekten vazgeçmeyin. Başarılar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz