Topluluk Önünde Konuşma Korkusuna Ne Denir?

 

Topluluk önünde konuşma korkusu çoğu insanda var olan hatta hemen hemen her insanın hayatının belirli bir döneminde yaşamış olduğu bir problemdir. Bu durum insan için duymak dahi istemediği özellikle bu durumla alakalı kötü tecrübesi olan insanlar için yoğun kaygı oluşturan bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir.

 

Bu korkuyu içinde barındıran insanlar için genellikle fobi olarak geliştirdiği bir hal görülebilmektedir. Bu durum psikolojik anlamda stresi arttıran, kaygı bozukluğuna dahi sebep olabilen, kişilerin yaşadığı, hayat kalitelerini etkileyen bir sorundur. Bununla beraber topluluk önünde konuşma endişesi sadece psikolojik olarak kişileri etkilemekle kalmamaktadır.

 

Herhangi bir topluluk önünde konuşma korkusu beraberinde birtakım fizyolojik problemleri de beraberinde getiren bir durumdur. Örneğin bu durumu yaşayan insanlarda kalp atış hızının artması, baş dönmesi, el ve ayaklarda titreme ve soğuma gibi birçok fizyolojik tepkiler de beraberinde gelmektedir.

Topluluk Onunde Konusma Korkusu - Topluluk Önünde Konuşma Korkusuna Ne Denir?

Eleştirilmek Kaygısı

 

Bu durumu yaşayan insanların başlıca korkusu eleştirilmek ve beğenilmemektir. Bu duyguyu en iyiyi ortaya koyma isteği ve bu durumun topluluk önünde yapılacak konuşma esnasında yapılamayabileceği korkusu takip eder.

 

Kişi anlatacağı bilgileri unutmaktan son derece korkar, heyecanın etkisiyle vermek istediği asıl mesajı verememe durumunu düşünür ve bu düşünce hata yapma oranını da aynı derecede arttırır.

 

Geçmiş Yaşantılar

 

Kimi insanlar kendileri dahi farkında olmadan geçmiş yaşantısında başarısız sonuçlanan bir topluluk önünde konuşma deneyiminden ötürü bu korkuyu taşırlar. Bu topluluk tamamen tanıdıklardan oluşan bir akraba meclisi olabildiği gibi herhangi bir okul merasimi yahut sınıfta tahtaya kaldırılma anında gelişmiş olabilmektedir.

 

Bu durumun korkuya ilk ne zaman dönüştüğünü bazı insanlar hatırlayabilmektedirler. Ancak bazı insanlar ne zaman var olduğundan habersiz kişiliklerinin bir gereği olduğunu zannetmektedirler. Bu durumun üzerine gitmeye karar vermek ise kişinin kişisel gelişim sürecinde son derece önemli bir adımdır.

Topluluk Onunde Konusma Korkusuna Ne Denir  - Topluluk Önünde Konuşma Korkusuna Ne Denir?

En İyiye Oynamak

 

Her insanda yaptığı işte iyi bir ürün ortaya koymak, yaptığı işin ardından başarılı bir şekilde anılmak isteği vardır. Bu istek kimi insanlarda kendisini daha acımasız bir biçimde eleştirme veya mükemmeliyetçiliğe oynama şeklinde kendisini gösterebilmektedir. Bu istek insanı hem daha çok hataya hem de daha fazla kaygılanmaya itebilmektedir.

 

Tehlikeleri Küçümseyin

 

Topluluk önünde kişi konuşma yapacağı esnada sahnede veya bulunduğu mekan ne ise orada yaşanacak ufak çaplı bir kaza, yaşanılabilecek bir dil sürçmesi dahi korkuya sebep olabilmektedir. Bu stres anında insan zihni daima en olumsuza, en kötü sonuca odaklanmaktadır.

 

Oysa bu durum da olabilecekler arasında gerçekleşme ihtimali açısından aynı yüzdelik dilime sahip bir seçenektir. Olumluya odaklanmak, zihni kötü duygu ve düşüncelerden arındırmak son derece önemlidir. Bununla birlikte zihinden bu kötü duygu ve düşünceleri atabilmek maalesef her durumda mümkün olmayabilmektedir.

 

Tüm bu sebeplerden ötürü olumsuz düşünceler akın ettiğinde tüm bu tehlikeleri bir an olsun var kabul etmek ve küçümsemek rahatlamaya sebep olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz