Yüzmeye Nasıl Başlanmalı?

 

Yaz tatili denilince akıllara deniz, kum, güneş geliyor. Bütün bir sezon yorulup iyi bir dinlenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle sıcakların bastırdığı yaz aylarında serinleme ihtiyacını serin sularda arıyoruz. Yüzme bilmeyenlerin bile sadece ayaklarını sokma arzusu artıyor.

 

Yüzme Bilmemek

 

Çeşitli sebeplerden bir türlü yüzme öğrenememiş insanlar için su bazen korkutucu bir hal alabiliyor. Ama kendinizde büyüttüğünüz bu endişeler giderek fobi haline gelecektir. Oysa insan vücudu suyun üzerinde rahatlıkla hareket etmeden duracak şekilde yaratılmıştır. Suyun üzerinde duramamanızın tek sebebi heyecanınıza yenik düşmenizden kaynaklanıyor. İhtiyacınız olan sadece biraz cesaret. Çünkü boğulma korkusuyla yaptığınız her hamlede hızlı kalp atışlarınıza yeniş düşüyorsunuz. Buda sizin başarısız kılıyor.

 

Yüzme öğrenme hem zor hem çok kolay bir eğitimdir. İlk başlarda öğrenirken biraz zorlanabilirsiniz. Zorlanmanızdaki sebep ise kendinizi suya bırakmakta endişe duymanızdır. Batacağım korkusuyla kendini bırakamayan vücut kasılır ve suyun kaldırma kuvvetine yenik düşer. Cesaret ve sabırla kendinizi rahat bırakmanız ve dengeyi sağlamanız yüzmeyi öğrenmede en büyük adımdır.

 

Yüzme bilenlerin ise büyük tutkusudur deniz ve havuzlar. Kavurucu sıcaklarda olduğu gibi soğuk kış aylarında da yüzmek için soluğu yüzme havuzlarında alıyorlar. Kasları ve vücudu çok güzel çalıştırdığı için özellikle çocukların gelişim çağında yüzmeleri büyük önem taşıyor.

Yüzme öğrenmek - Yüzmeye Nasıl Başlanmalı?

Yüzmeye Başlarken Yapılması Gerekenler

 

. Öncelikle bol bol ısınma hareketleri yapmalısınız. Çünkü deniz ve havuz kasların şişmesine neden olduğu için yüzme esnasında önünüze engeller çıkarabilir. Yaptığınız ısınma hareketleri kramp, çabuk yorulma gibi engellerin önüne geçecektir.5-10 dakika yapacağınız ısınma hareketleri sizi su içerisindeki olumsuzluklardan kurtaracaktır.

 

. Yüzmeyi yeni öğrenenlerin de yüzmeyi bilenlerin de sık sık antrenman yapması önemlidir. Fiziksel ve bedensel olarak geliştirdiği için yüzmenin önemi oldukça büyük. Hem yüzme tekniğiniz gelişecektir hem de kaslarınıza olumlu etkisi olacaktır. Yüzme spor dallarında en çok kasımızın çalıştığı alanlardan biridir.

 

. Nefes kontrolü yapmak yüzerken çok işinize yarayacaktır. Sporcuların da sıkça yaptığı nefes kontrolü, adrenali ve tansiyon gibi vücut fonksiyonlarını kontrol altında tutar. Doğru bir nefes alımı sizi yüzme aktivitesinde daha az yoracaktır.

 

. Seçeceğiniz kıyafetler doğru olmalıdır. Çünkü aşırı bol ya da aşırı dar kıyafetler yüzme esnasında odak noktanızı dağıtarak yanlış hareketlere maruz bırakabilir. Yanlış seçilmiş mayo, bikini gibi kıyafetler yüzerken alacağınız keyfi kaçırır. Yüzme gözlüğü, bone, kulak tıkacı, deniz ayakkabısı gibi eşyaları yanınızda bulundurmanız oldukça önemlidir.

 

. Yüzmeye başlamadan önce mutlaka duş almalısınız. Vücudunuzdaki kirlerden arınarak havuza girmeniz hijyen kuralları açısından olmazsa olmazlar arasındadır. Aynı şekilde havuzdaki zararlı maddelerden korunmak için de havuz sonrası mutlaka duş almalısınız.

Yüzmeye nasıl başlanmalı - Yüzmeye Nasıl Başlanmalı?
Pretty smiling Vietnamese woman in bikini sitting on pool edge, her boyfriend in goggles swimming with inflatable ball

Yüzmeye Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

. Suya girmeden önce açlık tokluk durumunuza dikkat etmenizde fayda var. Çok aç olmanız halinde, su içinde hareket halinde olacağınızı düşünerek daha çok acıkacağınız için baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde aşırı tokluk durumu da risk teşkil ediyor. Tokluk durumunda mide bulantısı ve kalp sıkışması gibi durumlar oluşabilir.

 

. Tuvalet ihtiyacınızı gidererek yüzme esnasında olası krampların önüne geçebilirsiniz.

. Açık yaranız, kanayan bir yeriniz varsa deniz ve havuza girmeniz doğru değildir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz